Proměna panelákové kuchyně

04.09.2019 Panelákové byty

Andrea Jašková
/ Protože se obývací pokoj nachází na protější straně bytu, kuchyň je řešena jako obytná místnost, ve které může trávit čas celá rodina. 

*

Bydlení pro dcery

​V tomto domě bydlí rodina už delší dobu, a protože mají dvě dcery, rozhodli se v domě zakoupit ještě jeden menší byt, jakmile se naskytla vhodná příležitost. Byt chtěli využívat jako další prostor, rozšíření vlastního bydlení a studentský byt pro děvčata. Proto se nepouštěli do velkých stavebních úprav, dispozice bytu zůstala zachována a mým úkolem bylo vyřešit malou kuchyni.
​Protože se obývací pokoj nachází na protější straně bytu přes chodbu, rozhodla jsem se kuchyni pojmout jako obytnou místnost, ve které může společně trávit čas celá rodina.
​Byt se nachází v prvním patře a kuchyně je orientována na sever, bylo potřeba ji prosvětlit a provzdušnit, aby působila odlehčeně.

Uprostřed rekonstrukce

​K projektu jsem se dostala ve fázi, kdy byla rekonstrukce v plném proudu, což není zrovna ideální. V bytě už se chystaly nové rozvody, omítky, dveře.
V kuchyni už byla hotová technická příprava, a tak i kuchyňská linka musela zůstat v zadní části místnosti. Zůstaly zde také původní parkety, na které jsme museli v kuchyni navázat.
​Nechtěla jsem prostor zastavět nábytkem, ale naopak jej udržet vzdušný. Pod okno jsem umístila dřez, aby bylo možné při práci sledovat, co se děje venku. Druhá část kuchyňské linky se sporákem je na komínové zdi, kam je napojena digestoř.
Pod druhé okno jsem umístila lavici, která z části zakryla starý radiátor,
a vznikl tak rozšířený parapet jako další odkládací prostor. Řešení s lavicí ušetřilo prostor a umožnilo pohodlný přístup do dalších místností.

Dynamika šikmých ploch

​Ať už se vaří, stoluje, povídá, pracuje, všichni se sejdou v kuchyni. Kuchyně je vždy v pohybu. Je místem setkávání rodiny. Kuchyně by tedy měla dodávat energii a být inspirativním místem pro kreativní nápady. Proto jsem se rozhodla ji pojmout trochu netradičně, dynamicky.
​Kuchyni většinou budujeme na 10 i více let. Vytvořit nadčasový design je tedy více než žádoucí. Přesto je ale možné trochu experimentovat. I kuchyni, která je navržena z tradičních materiálů a přírodních odstínů, lze dodat šmrnc.
Pomocí šikmých ploch jsem vytvořila prostor, který působí kontinuálně, ale zároveň hravě, šikminy v jinak racionálním uspořádání dodají lehkost
a malinko popírají původní panelákovou dispozici.

Přirozená barevnost dřeva

​Kuchyně je v kombinaci matná bílá a dub. Je možné ji podle libosti a bez větších zásahů proměnit pomocí textilií, obrazů, květin, nebo si dotvořit velkou nástěnku, která bude žít vlastním životem a kuchyně tak nikdy nebude nudná… Dřevo má samo o sobě krásnou strukturu i příjemnou barevnost, místnost tak nepůsobí chladně a není potřeba jí dodávat žádnou zvláštní barevnost.
​Do kuchyně jsem umístila malou knihovničku, uživatelé bytu tak mají knihy při ruce a mohou skvěle vyplnit čas mezi jednotlivými kuchařskými úkony. Využít se dá také prostor u okna, který je možné vybavit polstrováním a polštáři
a pozorovat život na ulici. Okna jsou také skvělým místem pro pěstování bylinek. Záměrem bylo zavěsit je třeba vzhůru nohama.

Autorská zpráva
Foto Robert Žákovič