Paneláková kouzla s kuchyní

01.06.2009 Kuchyně, Panelákové byty

ATW architekti

Někdy stačí v panelákovém bytě vybourat současně s jádrem i příčku a dispozice se natolik uvolní, že dovolí zásadní změny v provozu celého bytu.

Majitelé bytu v panelovém domě si přáli velkou koupelnu s oknem, tomuto přání se přizpůsobila celá přestavba. Zrušila se chodba a její plocha se využila ve prospěch vlastního bydlení. V předsíni otevřené do obytného prostoru jsou po obou stranách úložné prostory na kabáty a obuv, díky tomu se zvětšila plocha obývacího pokoje. Velkorysá koupelna s vanou, dvěma umyvadly a výklenkem pro pračku vznikla na místě bývalé kuchyně, ta se přesunula o kousek dál. Plošně se příliš nezměnila, nová poloha však umožňuje vhodnější sestavu dvou protilehlých linek.

Kuchyně se dostala doprostřed dispozice, ale je dostatečně prosvětlená druhotně. Denní světlo sem přichází přes skleněné posuvné dveře a částečně i přes prosklenou příčku, která odděluje novou koupelnu s oknem.

Moderní a pohodlná kuchyň

Ze strany kuchyně je prosklená plocha příčky umístěna nad varnou plochou, kde navazuje na skleněné obklady mezi spodními a horními skříňkami. Digestoř, v prostoru bez přímého okna zcela nezbytná, je ukryta v horní skříňce a odvětrání prochází do instalační šachty, která s kuchyní sousedí. Právě od její polohy se odvíjely veškeré změny dispozice.

Nástěnné skříňky nad varnou plochou a dřezem mají poloviční hloubku než spodní, při vaření by jinak překážely. Nad nimi jsou však umístěny ještě další úložné skříňky, a ty už mohou mít hloubku podstatně větší. Slouží pro předměty, které se nepoužívají tak často. Využívá se tak každého kousku prostoru.

Protější stranu sestavy tvoří skříně vysoké až ke stropu, hluboké 60 cm. Je v nich dostatek místa na nádobí i potraviny, kromě toho je do nich začleněný blok s horkovzdušnou a mikrovlnnou troubou. Zvláštností této sestavy je výsuvný kontejner se zásuvkami, který za běžného provozu – v zasunuté poloze – nijak nepřekáží, ale v případě potřeby se vysune a rozšíří pracovní plochu.

Zásuvkový kontejner slouží k přípravě jídel i pro odkládání horkých nádob z trouby. Nahoře má stejnou pracovní desku jako protější pracoviště, ale díky promyšleným detailům a vhodně voleným materiálům „zapadne“ do sestavy skříní tak samozřejmě, že si žádné odlišnosti ani nevšimnete, když se kontejner zasune.

-věk

Foto ATW architekti