Nové koupelny v panelových domech

19.11.2014 Koupelny, Panelákové byty

ATW architekti
Ukázky z pěti bytů, kde namísto bytového jádra s umakartovými příčkami najdete moderní a funkční koupelnu s denním světlem.

*

Běžná přestavba panelákového bytu řeší výměnu umakartového bytového jádra za zděné nebo sádrokartonové příčky s keramickým obkladem, vybaví koupelnu novým sanitárním zařízením a případně pořídí i novou kuchyňskou sestavu. Během prací se v bytě nedá bydlet, je odpojena voda, plyn
a kanalizace. Výsledkem však bývají pouze nové povrchy stěn a podlah. Kvalita bydlení se nezmění, protože ta spočívá především v bezkonfliktním provozu. Základem je vhodné dispoziční řešení, na pohodě bydlení se podílejí také světelné, tepelné a hlukové podmínky v bytě.

Změnit se může celý dům
Ateliér ATW architekti – Alexander Mandic, Jitka Malcová a další kolegové – navrhovali už před několika lety komplexní přestavby celých panelových domů podle evropských norem, s dostatečně účinnou tepelnou izolací (20 cm na fasádě, na střeše dokonce 40 cm). V projektech vycházejí ze zkušeností s bytovými domy v Rakousku, kde je dnes sociální bydlení na velmi slušné úrovni, ale problémy s renovací starších domů jsou obdobné jako u nás s paneláky. Týkají se statického zabezpečení konstrukcí, tepelné a zvukové izolace a přizpůsobení dispozic současným nárokům na bydlení.
Z původního domu zůstane jen holá konstrukce, do níž se vsazují zcela nové „domky“. Každý byt je zvukově izolovaný nejen novou podlahou, u které se kročeje nepřenášejí do svislých konstrukcí, ale také zvukovou izolací stropů
a příček oddělujících vzájemně jednotlivé byty. Vnitřní příčky se přizpůsobí nově navrženým dispozicím, autoři dávají přednost volně otevřeným prostorům s prosklenými posuvnými stěnami. Díky bohatému prosklení příček dostávají druhotně denní světlo i do koupelny nebo vstupní předsíně, takže byt je světlý a velmi prostorný, volnější dispozice se lépe přizpůsobuje případným změnám v životě rodiny.
Na fasádách se mění nejen plášť s tepelnou izolací, ale objevují se na nich také nové typy balkonů a předsazené skleněné stěny s funkcí zimní zahrady. Do bytů se dostane více sluníčka, navíc plně prosklená jižní fasáda pasivním přijímáním solární energie v zimě byty i vyhřívá a šetří náklady na vytápění.
Na příkladech pěti bytů v panelovém domě si můžeme ukázat, jakými proměnami procházejí koupelny, když se jich ujmou ATW architekti. Přestavba se neomezila na pouhé vybourání umakartových příček a výměnu sanitárního zařízení. Také na úvodní fotografii je paneláková koupelna od stejných autorů, tu ale představíme v rámci celého bytu samostatnou reportáží.

1 / Koupelna s oknem
Někdy stačí vybourat kromě umakartového jádra také jednu či dvě příčky (není to možné bez statického posouzení) a dispozice se uvolní natolik, že dovolí zásadní změny v provozu celého bytu. Srovnáte-li nové řešení bytu s původním, zjistíte, že v něm nezůstala téměř žádná chodba, veškerá plocha byla využita ve prospěch vlastního bydlení. Plošně se příliš nezměnila kuchyně, ale její nová poloha umožňuje vhodnější sestavu dvou protilehlých linek.
Protože si majitelé přáli okno v koupelně, na místě původní kuchyně vznikla velkorysá koupelna s vanou, dvěma umyvadly a výklenkem pro pračku. Samostatná toaleta je přístupná z koupelny, oddělená je skleněnými posuvnými dveřmi. Příčka mezi toaletou a kuchyní je také prosklená, denní světlo prochází až nad pracovní desku kuchyňské sestavy.

2 / Světlo přichází z kuchyně
U druhého bytu byla část příčky mezi koupelnou a kuchyní – na místě předchozího umakartu – provedena z bezpečnostního connexového skla. Plná část příčky je pouze mezi kuchyní a instalační šachtou. Sklo propouští dostatek světla, ale není průhledné, z kuchyně do koupelny tedy není vidět, zato koupelna dostala dostatek denního světla. Ze stejného skla jsou vyrobeny také posuvné dveře, celý byt včetně předsíně je dobře prosvětlený.
Nové stěny v koupelně jsou obloženy bílou keramickou mozaikou, horní část příčky nad umyvadlem pokrývá velké zrcadlo, které prostor koupelny opticky zdvojnásobí. Malé nerezové umyvadlo kruhového tvaru nezabírá moc místa
a je doplněno nízkými skříňkami. Celá koupelna má příjemný moderní design, střídmé barevné ladění je nadčasové a hned tak brzy „nezestárne“.

3/ Horní pás osvětlení
V pozdějších panelákových bytech se bytové jádro dostalo do střední polohy bytu (v návaznosti na vstupní halu), od místností s okny je odděleno nejenom umakartem, ale také panelovými stěnami, které se odstraňují obtížněji. Přesto i do těchto koupelen se denní světlo dostat může.
Bytové jádro třetího bytu si vyžádalo jen minimální zásahy, prosvětlení koupelny a WC prostorů zajistily prosklené dveře do obou prostorů, a především skleněný pruh v horní části příčky. Do chodby světlo přichází z obytných místností – prosklenými dveřmi z ložnic a posuvnými celoskleněnými dveřmi z obývacího pokoje.

4 / Vana se přesunula „do kuchyně“
V dalším bytě se stejným původním půdorysem se prosvětlení koupelny řešilo náročněji, změnilo se i dispoziční řešení. Koupelna se zvětšila o plochu bývalé vstupní části kuchyně. Ta se (vybouráním příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem) začlenila do obytného prostoru a nepotřebuje samostatný vstup.
V nové příčce mezi kuchyní a koupelnou už nebyl problém vytvořit velkorysejší prosklení. Denní světlo se pak další prosklenou příčkou vedle umyvadla dostává až na toaletu.
Zvětšená koupelna má dostatek místa na vanu, velké umyvadlo i úložné prostory. Moderní vybavení a bílá barva v kombinaci se sklem z ní opět dělá nadčasový prostor.

5 / Světlo prochází přes dvě místnosti
V poslední ukázce se bytové jádro nemění dispozičně, podstatnou změnou je ale opět prosklení horní části příček po celém obvodu mezi bytovým jádrem
a chodbou. Vzhledem k rohové poloze koupelny může být prosvětlovací pás osazen dokonce u dvou sousedních příček.
Dostatečné množství světla do chodby přivádějí posuvné celoskleněné dveře ze všech obytných místností. Ani v tomto bytě nezůstala žádná temná komora, přestože do koupelny a na toaletu se světlu musela otevřít cesta přes dvě místnosti.

-věk
Foto archiv autorů