Moderní a prostorná kuchyň v paneláku

29.01.2013 Kuchyně, Panelákové byty

ATW architekti
Paneláková kuchyň nemusí být stísněná „špeluňka“, kam se nevejde ani pořádný jídelní stůl. O tom přesvědčí komfortní kuchyň s klimatizací.

*

Promyšlenou přestavbou může byt v paneláku získat úroveň bydlení mnohem vyšší než v leckterém rodinném domě. Spolupráce s architekty rozhodně není zbytečná, přemýšlejí o provozu v mnohem širších souvislostech než majitelé, kteří už některé nedostatky bytu berou jako neměnnou samozřejmost.

Prezentovaná kuchyň je propojena s obývacím pokojem, společně vytvářejí otevřený obytný prostor s výstupem na jižní lodžii. Kuchyňská sestava stojí ve dvou protilehlých linkách ve vnitřní části dispozice, směrem k oknům na ni navazuje pohodlné stolování, v opačném směru se volně prochází do haly. Protější pokoje mají prosklené dveře, takže denní světlo prochází napříč bytem. Prosklená příčka z neprůhledného connexového skla mezi kuchyní a koupelnou prosvětlila i koupelnu, v bytě se tedy denní světlo dostalo úplně do všech místností.

Při pevné stěně stojí část sestavy s vysokou skříní na potraviny, chladničkou
a mycím pracovištěm, protější část s varnou deskou je od obývacího pokoje opticky oddělena jen pultem a zakončena je vysokou skříní s pečicím boxem, která je zezadu – směrem do pokoje – doplněna prosklenou vitrínou. Varné centrum s digestoří může stát ve volném prostoru, protože nad celou kuchyní je snížený podhled, ve kterém se ukrývají nejenom bodová světla, ale také odtah digestoře a dokonce i klimatizace.

Při pohledu z obývacího pokoje se večerní kuchyně jeví jako nasvětlený ostrov: svítí tu digestoř, bodová světla stropu, nasvětlené pracovní plochy či skleněné obklady, navíc i zvýšený pult z průsvitného Corralitu, který z opačné strany svítí na varnou plochu.

Skleněné obklady mezi spodními a nástěnnými skříňkami dovolují snadnou údržbu. Sklo nemá spáry jako klasické keramické obklady, z těch se totiž mastná špína nedá nikdy pořádně odstranit.

Na kuchyňské pracoviště musí v těsné blízkosti navazovat jídelní stůl, aby se při servírování a přenášení pokrmů nemuselo dlouze přecházet. Stůl musí mít dostatek prostoru a dobré denní i umělé světlo, měl by mít „čestnou polohu“, nejlépe už v části obývacího pokoje, aby dával najevo, jak je společné stolování pro rodinu důležité. Tady má rodina od jídelního stolu navíc krásný výhled do dalekého okolí, večer stůl zase osvětluje podélná zářivka, která přivádí stejné množství světla doprostřed i na okraje stolu.

-věk
Foto ATW architekti