Kuchyňka z březové překližky

10.07.2018 Kuchyně, Panelákové byty

Ondřej Lipenský
Jednoduchá kuchyňka klade důraz na domáckost, prosvětlenost
a obyčejnost. Hlavním materiálem se stala březová překližka.

*

Dominantním materiálem kuchyně bytu v panelovém domě se stala březová překližka multiplex. Z té byla vytvořena jak zadní stěna kuchyňky, tak
i pracovní deska. V nejvíce namáhané oblasti kolem varné desky je před dřevěnou plochou osazeno kalené sklo. Březová dýha vnáší do prostoru příjemný detail.

Delší stěna proti oknu zůstala volná a člení ji pouze dvě ocelové trubky komaxitované bílou barvou. Slouží k zavěšení utěrek, naběraček a dalších pomůcek kuchyňského provozu. Stěna s oknem získala nový parapet, na který se oproti původnímu stavu vejdou květináče a mnoho dalších věcí.

Protože se jednalo pouze o vestavbu kuchyňky bez možnosti bourat či přestavovat, návrh musel reagovat na stávající uspořádání prostoru. Obývací pokoj je od kuchyně oddělen otvorem ve stěně, který neumožňoval lícovat kuchyňku s hranou otvoru. Protože kvůli prosvětlenosti a optické provázanosti místností nebylo vhodné otvor zmenšit, musela „uskočit“ kuchyňka. Vznikla tak možnost, jak vytvořit průhled skrz poličky po pravé straně dřezu, což pomohlo celou konstrukci ještě více odlehčit, přitom zachovat potřebnou úložnou kapacitu. Součástí kuchyně je i nenápadná spíž „skrytá“ před těmito poličkami.

Autorská zpráva
Foto autor

*

*

*

*

*