Obnovená elegance starých křesel

17.07.2018 Nábytek, doplňky

Pavla Kosová, Miroslav Kos, Anna Skuhravá / Retronaut
Retronaut se snaží snížit počet starých křesel, která skončí v kontejneru. Křeslo může být jedinečným doplňkem moderního interiéru.

*

Náš příběh začal na procházce s dětmi. U popelnic sněžilo na neobvyklé křeslo… Přes výsměch sousedů (Hahahá, tuhle jsme přesně čtyři takové vyhazovali do kontejneru!) jsem ho dotáhla domů a potvrdilo se, že to je legendární kousek od Jindřicha Halabaly. V zájmu zachování kulturního dědictví lidstva doufám, že soused se mýlil a vyhodil něco jiného.
Bratrovi a své budoucí švagrové Anně, kteří zrovna rekonstruovali krásný starý byt v Praze, jsme ho s mužem slíbili zrepasovat jako svatební dar. Výsledek byl tak dokonalý, že jsme se rozhodli věnovat se repasím starých křesel i nadále – a výsledkem je projekt Retronaut, který začal fungovat
v březnu 2014.

Pavla

Chceme snížit počet starých křesel, která skončí v kontejneru, a ukázat, že právě tyto kousky se můžou stát jedinečným doplňkem interiéru – kouskem, který je krásný, a zároveň už něco zažil a má co vyprávět.
Stará křesla získáváme na inzerát, z bazarů, od našich fanoušků, kteří nám je sami nabídnou, a občas i od již zmíněných popelnic. Nemalé procento našich klientů si nechává na míru zrepasovat křesílka z pozůstalosti po prarodičích. Rádi s klientem spolupracujeme na návrhu křesla pro konkrétní interiér, ale stejně tak nás baví vyrobit výrazný kousek, který si na svého budoucího majitele teprve počká.
Po roce fungování ale máme na kontě několik desítek parádních zrepasovaných křesel a také tolik nadšených zákazníků doma i v zahraničí.
A doufáme, že ještě mnoho našich klientů nám pošle podobnou zprávu jako tento spokojený majitel páru zrepasovaných křesílek: “Dnes jsem se nemohl vypravit z domova, jak jsem se na ně zálibně koukal.”

Retronauti Pavla, Miroslav, Anna

 

Foto 1–3
Křesílko navrhli pánové Antonín Kropáček a Karel Koželka, jejichž kolekce nábytku zcela oprávněně zabodovala na milánském Trienále. Překvapí ovšem fakt, že tato svěží a moderní křesla byla navržena již v roce 1944, tedy více než před 70 lety! Křesílko se zachovalo v bezvadném stavu, pro oživení stačil „facelift“ dřevěné konstrukce v podobě vyčištění a navoskování a nové čalounění v trendy petrolejové barvě.

Foto 4
Křeslo Jindřicha Halabaly z 50. let jsme oblékli do látky se vzorem pestrobarevných listů na indigovém pozadí, dřevo je mořeno do medově hnědého odstínu. Tímhle rozkvetlým křeslem jsme přivítali letošní jaro. Původní péra jsme vyměnili za pohodlný molitan ve stejném tvaru. Zručnost mistra čalouníka prozradí detaily jako mistrně provedená paspule – zvýrazněný šev na bocích sedáku a opěradla.

Foto 5–8
Legendární křeslo H-269 (1928–1935) je jedním z nejznámějších návrhů Jindřicha Halabaly. Sériově se vyráběla ještě v 50. letech minulého století. Před deseti lety nebyl problém toto křeslo nalézt pohozené u kontejneru na ulici, nebo ho koupit za „babku“ ve vetešnictví. Momentálně je H-269 jedním
z nejžádanějších modelů z 30. let. Autor použil technologii ohýbaného dřeva, konstrukci křesla tvoří dvě tvarované bočnice připomínající řecké písmeno ALFA. Područky tak zároveň efektně přecházejí v nohy křesla.

Foto 9–10
Klasická křesla Jindřicha Halabaly byla repasována na přání majitelů: broušení, moření a lakování dřevěné kostry, nový pérový rošt a molitan, nová potahová látka.

Foto 11
Drobnější starožitné křesílko v nás probudilo romantické sklony, a proto jsme na něj vybrali látku s bleděmodrým vzorem připomínajícím krajku. A teď máme chuť se v něm uvelebit a znovu si přečíst třeba Babičku. Křesílko je totiž nesmírně pohodlné i díky kombinaci pérového roštu a tuhého molitanu, kterými jsme nahradili původní péra v sedáku.

Foto 12
Skořepinová křesílka jsou vyrobena ze sklolaminátu, tedy stejného materiálu, jako najdeme třeba na starých sedačkách v tramvajích. Nohy bývají kovové, nebo (jako v tomto případě) z dubového dřeva. Není úplně jednoduché je znovu očalounit, ale šikovný čalouník si s nimi poradí a výsledkem může být netradiční solitér do moderního interiéru.

Foto 13–14
Nepráší se právě na takováto křesílka i ve vaší garáži? To je ohromná škoda! Po repasi vynikne krása tvarované dřevěné kostry, která by nedělala ostudu ani stylu „Danish modern“, proslulému dánskému designu 60. let. A na výběr je nepřeberné množství nádherných potahových látek, které z křesel udělají nepřehlédnutelnou součást interiéru.

Foto 15–16
Retro křesílko Kaleidoskop z 60. let vyžadovalo kompletní rekonstrukci – zpevnění, zbroušení a nový nátěr kostry, nový molitan a nové čalounění kvalitními potahovými látkami.

Foto 17
Křesílko Pepř a sůlz 60. let prošlo kompletním zrestaurováním – zpevnění, zbroušení a nový nátěr kostry, nový molitan a nové čalounění.

Foto 18
Legendární model TON Bruxelles č. 947 získal medaili za design na EXPO ’58
v Bruselu. Křeslo se zvýšenou zádovou opěrkou má ohýbané područky, které plynule přecházejí v nohy.

Foto 19
Příspěvek redakce: fotka z našeho předchozího bytu dokazuje, že ani před 20 lety jsme stará křesla do kontejneru neházeli. Nepodařilo se zjistit jejich původ, ale připomínají křeslo Kropáčka a Koželky (foto 1–3), jen područka má jiný tvar.

Foto Retronaut (1–19) a Jaroslav Hejzlar (20)

www.retronaut.cz