Křeslo Bombolo a lehátko Quarma Longue

28.11.2011 Design, Nábytek, doplňky

David Pacák a Jaroslav Větvička
Na Národní cenu za studentský design 2011 byly nominovány dvě práce studentů, kteří se zaměřili na nábytek.

+

Křeslo Bombolo / David Pacák
Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové

Název křesílka BOMBOLO vyplynul zcela přirozeně – koncept staví na čistých, oblých liniích. Základní tvar válce připomínající tloušťíka, jak samotný název předesílá, je přívětivým zpestřením v dnešním světě přehlceném ostrými hranami. Soukromá fascinace ohýbanou překližkou dostala příležitost ožít v podobě originálního křesílka. Tento jedinečný materiál je doplněn o nerezové prvky a čalounění tak, aby bylo možno zachovat pocit pohodlí a vzdušnosti. Křesílko není odlehčeno pouze materiálově, ale i tvarově. Výřez zde není jen ozvláštněním tvaru, ale dopřává uživateli necítit se v „sevření“ nábytku.

Cena Společnosti přátel UPM
Na křesle Bombolo oceňujeme jeho estetickou i užitnou hodnotu. Křeslo je pokračovatelem dobré úrovně českého předválečného nábytkářství, a to i svým uměleckořemeslným zpracováním.
JUDr. Milan Čapek, předseda Společnosti přátel Uměleckoprůmyslového musea

Cena Design Cabinetu CZ
Řemeslně dobře zvládnutý design tvarově náročného křesla.
PhDr. Lenka Žižková, ředitelka Design Cabinetu CZ

+

Lehátko Quarma Longue / Jaroslav Větvička
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Quarma Longue je lehátko určené pro ty, kdo vědí, co hledají. Je navrženo tak, aby umožňovalo velmi příjemný a intenzivní odpočinek a relaxaci. Zároveň má ambici stát se výrazným artefaktem interiéru.
Relaxační lehátko nabízí hned několik inovací. Mezi ty hlavní patří kombinace dvou poloh ležení. Toto řešení umožňuje především možnost volby mezí vzpřímenější a mezi téměř ležatou polohou k relaxaci. Hlavní ,,vzpřímenější“ poloha v úhlu 127° je určena pro rychlý a intenzivní odpočinek spojený například s poslechem hudby, četbou nebo konzumací jídla a nápojů. Druhá poloha pro odpočinek vleže (163°) je intuitivně vnímána pro absolutní relaxaci či spánek. Lehátko tak nabízí výběr polohy k odpočinku, což má vliv především na koncové uplatnění v tržním prostředí, v konfrontaci s podobným segmentem konkurenčních designů a v neposlední řadě rozšíření spektra klientů.
Mezi hlavní cílové skupiny patří v první řadě „středně“ mladí a „středně“ staří klienti, kteří jsou si jisti tím, co chtějí a hledají, a co si kupují. Dávají přednost hlavně komfortnímu a pohodlnému odpočinku v lehátku, které by mělo mít spíše nadčasový design a bylo vyrobeno neobyvklou technologií bez ohledu na vyšší pořizovací náklady.
K další inovaci lehátka patří kombinace high-tech materiálů DuPont Corian a speciální PUR pěny, ze kterých je ručně vyrobeno. Díky použitým materiálům (Corian je dlouhodobě odolný vůči povětrnostním vlivům a PUR pěna má příměs celulózy, která dokáže vstřebávat vodu a následně ji vypařovat) je možné lehátko instalovat i v exteriéru – například na zahradě, terase nebo u bazénu. Spolu s těmito materiály a minimalisticko-organickým designem, který čerpal inspiraci v tvarech křídel ptáků, vytváří zajímavou volbu pro více cílových skupin nonkonformních zájemců.

Cena Finezza Design
Finezza design oceňuje na tomto outdoorovém nábytku především inovativní přístup konstrukčního řešení. Hrou ergonomických parametrů vytváří možnost užívání tohoto nábytku ve dvou polohách, nebo dvěma lidmi v různýh polohách. Značně tím zvyšuje funkci outdoorového solitéru, a tedy i jeho tržní hodnotu. Organické tvarosloví, které je nyní u tohoto segmentu v módě, jen naši volbu potvrzuje.
Milan Vrbík, jednatel společnosti

Zdroj: Design Cabinet CZ