Rekonstrukce bytu v Praze

07.05.2021 Malé byty, Rekonstrukce

Pavel Kostka / ČTYŘI STĚNY
/ Přestavbou se byt na ploše pouhých 31 metrů čtverečních změnil na plnohodnotný a příjemný obytný prostor.

*

Rekonstruovaný byt se nachází v centru města v domě z konce 19. století. Lokalita i výhodná cena byly důvodem pro koupi zcela vybydleného, nevyhovujícího bytu, který musel projít totální rekonstrukcí. Původní byt nebyl vybaven ani vlastní toaletou, a bylo tedy nutné řešit změnu dispozice. Měnilo se nejen dispoziční členění, ale i kompletní rozvody, vytápění včetně nového plynového kotle, řešily se repliky historických špaletových oken i vstupních dvoukřídlých dveří.

Původní byt o výměře pouhých 31 m2 se skládal ze dvou průchozích místností a miniaturního prostoru koupelny bez WC. Nová dispozice bytu vycházela ze zadání klienta na byt pro jednu osobu s plnohodnotnou kuchyní, koupelnou
a zádveřím.

Po vyčistění původního prostoru bylo možné dispozici navrhnout tak, aby kuchyňský kout byl umístěn do prostoru s přímým osvětlením, na vstup logicky navázala předsíň a koupelna vyplnila zbylý prostor mezi předsíní a kuchyní. Velikosti těchto místností byly voleny tak, aby při zachování všech požadavků na pohodlné užívání nezabíraly příliš mnoho místa. Mohla tak vzniknout poměrně veliká obytná místnost, která slučuje funkce obývacího pokoje, jídelny, pracovny a ložnice se klopnou postelí.

Veškerý nábytek byl kvůli možnosti maximálního využití prostoru navržen jako zakázkový. Kuchyňská sestava obsahuje všechny běžné spotřebiče
a poměrně velikou pracovní plochu. V koupelně je umístěn sprchový kout velikosti 90 x 90 cm a je zde také místo na pračku se šušičkou. Prostor koupelny je druhotně osvětlen pásovým oknem v příčce nad kuchyňskou sestavou. V předsíni je ve vestavné skříni skrytý plynový kotel a její velikost je přizpůsobena pro možnost umístění šatní skříně, nebo uskladnění jízdního kola.

Materiálové a barevné ladění vzešlo z požadavků klienta. Jeho přáním byla tmavá koupelna se vzhledem zrezlého plechu a důraz na barevné akcenty v měděném odstínu.

Stěny celého bytu jsou jemně tónovány do krémové barvy, v obytné místnosti byla použita dřevěná třívrstvá podlaha v odstínu běleného dubu. O měděný tón se postaral benátský štuk za pracovní plochou kuchyně a nátěr jedné stěny v koupelně. Celý byt byl vybaven bílým nábytkem s tmavšími akcenty dřeva v odstínu wenge.  Vysoké stropy bytu dovolily svěšení výrazných zakázkově vyráběných svítidel, opět v měděném odstínu.

Autorská zpráva
Foto Pavel Kostka