Rekonstrukce bytu v Holešovicích

17.02.2014 Malé byty, Rekonstrukce

Radka Zedníková, Jakub Vala / OOOOX
Částečná rekonstrukce bytu z meziválečného období řešila především hygienické zázemí a celý prostor barevně sjednotila.

*

V bytě z 30. let v holešovickém činžáku jsou zachovány původní prvky – vestavné botníky, úložné prostory atd. V devadesátých letech v bytě proběhla méně úspěšná rekonstrukce koupelny, toalety a předsíně. Zhruba po osmi letech, co v bytě žijeme, bylo třeba upravit už chátrající koupelnu a další prostory. Přistoupili jsme tedy k částečné rekonstrukci, která se týkala právě koupelny, toalety a předsíně. Rozhodli jsme se byt celkově barevně sjednotit, jako barvy byly vybrány světle a tmavě šedá – barva je úžasná v tom, že při měnícím se denním světle hází pokaždé jiný odstín – někdy do hněda, někdy do fialova, jindy je naprosto šedá. Dala dobře vyniknout původním dubovým parketám z 30. let. Jako dominantní materiál pro pás koupelny, toalety
a vstupní haly jsme vybrali cementovou stěrku.

V koupelně byla upravena dispozice, původní vanu nahradil velký sprchový kout, vznikla nika pro pračku a sušičku, naproti další nika s policemi, takže samotná část koupelny je velmi jednoduchá. Nad umyvadlem je zavěšeno zrcadlo v hrubém dřevěném rámu. Dlouho jsme hledali vhodný držák ručníku, aby byl dlouhý a dosáhl až do sprchy – nakonec jsme zvolili lankovou garnýž
z IKEA.

Na toaletě jsou použity doplňky Agape – lankový systém pro zásobník papírů, držák toaletního papíru, držák štětky a zrcadlo. Ke stěrce byla jako doplňková barva zvolena tmavě šedá, aby vynikla bílá sanita.

Ve vstupní hale bylo umístěno velké zrcadlo. V rohu jsou ze stropu svěšeny háčky „Flying hooks“, které jsou tematicky doplněny samolepkou od Domestic. Do koupelny a na toaletu byly osazeny skleněné posuvné dveře na přiznané nerezové kolejnici.

Ložnice kromě výmalby zůstala beze změn. Obývací pokoj došel naplnění podle našeho kréda, že každý by měl mít zařízený byt podle toho, co v něm opravdu dělá… My sledujeme filmy, takže jsme původní klasické sezení vyměnili za lehátka, která mají vícero využití. Lze z nich udělat velké lůžko pro přespání návštěv, další možností je „rohová“ sofa při početnější společnosti. Na stěnu s televizí byly zavěšeny police pro DVD.

Autorská zpráva
Foto
Martin Zeman