Mezonetový byt Holešovice

03.05.2019 Malé byty

Klára Císařovská, Petra Bíšková / Mooza architecture
/ Řešení malého bytu je v proměnlivosti. Základním prvkem jsou
schody, kde se ukrývají spížní zásoby, pračka a úložné prostory.

*

Byt se nachází ve střešní nástavbě činžovního domu v pražských Holešovicích. Úzký, ale převýšený prostor pod šikmou střechou dává možnost využít dvě výškové úrovně – jednu plnohodnotnou a jednu sníženou, spíše jen na spaní. Byt měl již dokončené povrchy, podlahy a koupelnu, ale zbytek byl zcela nezařízený, neměl kuchyni ani vhodný přístup do spacího patra.

Malé a proměnlivé. Dvě klíčová slova, která charakterizují návrh. Daný prostor je sice velkorysý na výšku, nicméně co se týče půdorysné plochy, je spíše skromnější. Úkolem tedy bylo najít zde místo pro spaní, vaření, stolování
a posezení s přáteli nebo u filmu, pracovní stůl a v neposlední řadě i prostory na uložení mnoha věcí, které patří k aktivnímu životu. Řešení jsme nalezli v proměnlivosti a jednoduchosti prostředí. Základním prvkem jsou zde schody – truhlářský prvek na míru, který plynule navazuje na typovou kuchyni z IKEA. Ve schodech se ukrývají spížní zásoby, pračka a tolik nezbytné úložné prostory.
Jako sezení jsme zvolili sedací pytle, které lze variabilně přesouvat po místnosti. V kombinaci se sklápěcím stolkem vytvářejí možnost jak pro posezení u večeře, tak pro sledování filmu na velkém plátně.

Horní patro je od spodního odděleno bílými roletami, které lze dle potřeby vytáhnout. Za roletami se v horní úrovni skrývá pracovní stůl a postel. Postel má za zády další skříň na míru, která je kombinací knihovničky, skříně na lůžkoviny a otevřených nik jako odkladních ploch. To vše je přisvětleno střešními okny.

Výrazově se návrh snaží být co nejsvětlejší a nejčistší, aby se podpořila vzdušnost bytu, a prostor tak působil velkoryseji. Spíše než otevřené police jsme volili hladká dvířka skříní.  Dřevěný dezén břízy a bílé stěny jsou oživovány všudypřítomnými rostlinami. Malý experiment představují květiny v magnetických květináčích na magnetickém nátěru, takže je možné měnit jejich pozice.

Užitná plocha 1+kk a obytné patro 40 m2.

Autorská zpráva
Foto Martina Netíková a archiv autorky