Malý byt v centru Prahy

25.02.2021 Malé byty, Rekonstrukce

Petr Jančálek / aaPJ
/
Hlavní představou autora bylo maximálně byt otevřít a vytvořit z něho jeden prostorný a vzdušný celek.

*

Cílem architekta bylo funkčně využít malý byt v posledním patře činžovního domu z 30. let minulého století v centru Prahy. Ze slunné garsoniéry
o velikosti 25 m² (a 10 m² terasy) tak zbyly pouze obvodové zdi a zachovalá původní parketová podlaha.

Stará koupelna se zrezlou vanou a nevzhledné šatní skříně byly odstraněny, veškeré vnitřní příčky byly vybourány včetně té, která ohraničovala světlík. Dispozičně nefunkční vstup do bytu se řešil posunutím dveřního otvoru
a změnou otevírání původních dveří.

Hlavní představou architekta bylo maximálně byt otevřít a vytvořit z něho jeden prostorný a vzdušný celek. To se podařilo zejména díky vybudování koupelny prosklené po celé její délce (částečně z obou jejích stran).

Nově vzniklá koupelna tvoří jakýsi samostatný box v bytě. Aby do ní přes skleněné příčky nebylo vidět, je opatřena zatahovatelným černým plastovým závěsem. Koupelna je celá laděna do černé barvy, pouze čelní stěna je obložena zelenou skleněnou mozaikou značky Bisazza. Kromě obkladu ze skel Lacobel a toalety má černou barvu i lakovaná dřevěná podlaha z exotického dřeva Bankarai. Pod touto roštovou podlahou je důmyslně schovaná kanalizační vpusť pro odvod vody ze sprchy (ta je umístěna v konstrukci podhledu).

Naopak kuchyňský kout, který se nachází v místě vstupní chodby proti koupelně, je laděn do bílé barvy. Čistě bílá je i podlaha z lité epoxidové pryskyřice.

Původní obývací část byla zachována a byly obnoveny parkety, které prostoru dodávají typický nádech bytů z období mezi světovými válkami.

Autorská zpráva
Foto Jiří Ernest

*

*

*

*

*