Garsonka v červeném a vánočním

03.01.2019 Malé byty

Malý byt o rozloze 34 m2 se stal prvním samostatným domovem jednadvacetileté dívky, která při zaměstnání také studuje.

*

Byt si mladá dívka pronajala na dobu, kdy ještě není přijatelným partnerem banky pro hypotéku a nedosáhne na vlastní byt. Garsonka trpí podobnými neduhy jako většina developerských projektů z předchozích desetiletí: nepravidelný (až děsivý) půdorysný tvar se zkosenými stěnami, plastová okna nebo laminátové „plovoucí“ podlahy v kombinaci s dlažbou (a nehezkými lištami na přechodu obou materiálů). Výhodou bytu je ale dobrá poloha domu ve Vršovicích a základní zařízení, na něž by dívka v současné době jen stěží našetřila.

Předsíň se opticky rozšiřuje zrcadly na posuvných dveřích úložné skříně, kromě možnosti odložit tu pohodlně kabát i boty nepůsobí ani stísněně. Odtud se vchází do malé koupelny se sprchou, umyvadlem a WC, a také do obytného prostoru s kuchyňským koutem.

Kuchyňská sestava s lesklými červenými dvířky se stala určující elementem pro barevné řešení pokoje. Zbytek místnosti už zůstal v neutrální bílé barvě, celek doplnily detaily z kovu či skla. Součástí dané sestavy jsou zabudované spotřebiče (chladnička, horkovzdušná a mikrovlnná trouba), na pracovní desce je umístěna sklokeramická deska s dotykovým ovládáním.

Na linku navazuje jídelní stůl upevněný jednou stranou ke stěně, strana se zakulaceným ukončením visí na nerezové stojce ukotvené do stropu. Tento prvek – svého času velmi módní – je poměrně nepraktický. U zbytečně vysokého stolu stojí dvě „barové“ stoličky Fantasy, které mají nastavitelnou výšku sedáku od 55 do 80 cm, hodily by se tedy i ke stolu, který by výškově navazoval na pracovní desku kuchyně. Právě výšku stolu bych viděla jako velkou chybu kuchyně: na stoličky se zbytečně nepohodlně nasedá a stůl se nemůže využívat jako rozšířená pracovní plocha při vaření.

K vybavení bytu patřila v pokoji další velká šatní skříň s posuvnými dvířky z mléčného skla a rozkládací pohovka. Bílou barvu použila dívka také na policovou sestavu, kterou si nechala vyrobit na zakázku, ale propojila barevnost pokoje s kuchyní doplněním červeného stolku před pohovkou
a červenými polštáři. Stejnou barvu mají i drobné doplňky, dokonce i ozdoby vánočního stromku. Pro dívku s malým pejskem je garsonka prvním vstupem do samostatného života, na němž si prakticky vyzkouší, co je pro chod domácnosti nezbytné a zásadní. Zařizovat další – už trvalejší – bydlení pak pro ni bude snadnější.

-věk
Foto Jaroslav Hejzlar