Garsonka, kde se hraje pink ponk

27.11.2019 Malé byty, Služby bytového architekta

Věra Konečná
/ Čím je plocha pro bydlení menší, tím pečlivější musí být rozvaha
o každém kousku místa.

*

Garsonku si nejčastěji zařizují mladí lidé jako své první samostatné bydlení. Ale v době, kdy se bydlení stává hůře dostupné a rostou i nájmy, pro starší obyvatele je logické opustit (po odchodu dospělých dětí) velký byt a také se spokojit s malým. Pro obě věkové skupiny je důležité stanovit si priority: vědět, co skutečně potřebují ke svému životu, bez čeho se naopak dokážou obejít. Zatímco mladý člověk si zařízení může pořizovat víceméně postupně, při stěhování z velkého bytu do malého je nejtěžší rozhodování, čeho se definitivně zbavit. Svou roli totiž hraje i osobní vztah k věcem, spousta předmětů je spojená se vzpomínkami a zájmy.

Rozvaha předem vyloučí řemeslníky
Garsonka v novém developerském projektu má celkovou plochu 36 m2, obytná místnost o velikosti 27 m2 měla být současně kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem, ložnicí a pracovnou. Oproti předchozímu, téměř dvousetmetrovému bytu, to byl značný rozdíl. Majitelka měla alespoň výhodu, že o vybavení mohla přemýšlet rok a půl, než se dům postavil. Navíc mohla částečně zasáhnout už do projektu v rámci klientských změn.
Po vypracování studie interiéru se změnilo uspořádání koupelny (aby pohled z otevřených dveří nepadl nejprve na WC, ale naopak na umyvadlo se zrcadlem), upravila se poloha a otevírání dveří, ale především se připravila elektroinstalace pro navrženou kuchyňskou sestavu. Úpravy rozvodů až po nastěhování by nové bydlení nepříjemně zkomplikovaly. Vypínače a zásuvky v kuchyni tak odpovídají umístění spotřebičů, jinde dovolují postavit šatní skříně či knihovny, respektují pracovní stůl nebo televizor. Svítidla na stropě osvětlují podle potřeby jídelní stůl nebo relaxační koutek, snížený podhled nad kuchyní umožnil odtah digestoře a zapuštění úsporných LED bodovek.
Z původního velkého bytu chtěla majitelka zachovat především knihovny se spoustou knih, pět jídelních židlí a jednu pracovní, ale také „mučicí“ stroj, který bude nahrazovat dřívější výšlapy do čtvrtého podlaží. A jako vzpomínku
i několik obrazů či fotografií.

Velká kuchyň v malém pokoji
Za důležitou součást bytu považovala majitelka dostatečně velkou a správně fungující kuchyň, aby mohla bez potíží uvařit pro vnoučata při hlídání, pro sešlost rodiny nebo při návštěvách přátel. Sestavy do L nebo U mají v rozích omezenou skladovací plochu, ale především tam neumožňují otevírání zásuvek či spotřebičů. Vhodnější je sestava ve dvou protilehlých linkách. Ostrůvek s varnou deskou a pracovní plochou poskytuje ještě další výhodu, při vaření pohled do místnosti a zeleně přilehlé zahrádky.
Vysoké skříně kuchyně mají lesklá bílá dvířka, která místnost opticky nezmenšují, ani nepohlcují část denního světla. To je zvláště u malých bytů podstatná vlastnost. Ostrůvek, spodní skříňky a spodní řada nástěnných skříněk jsou pojaty jako kubusy vložené do hlavní hmoty sestavy, mají tedy odlišnou šedivou barvu, která naopak splývá s černou pracovní deskou. Protože jsou nízké, jejich hmota místnost pohledově tolik nezatěžuje.
Jídelní stůl musel splnit dva požadavky – nebránit volnému průchodu od předsíně až do zahrady, přitom se k němu muselo vejít pět židlí. Ty jsou jedinými designovými prvky celého bytu (čtyři podle návrhu Marcela Breuera z roku 1928, pátá z počátku 60. let podle Vernera Pantona) a majitelce na nich hodně záleželo. Aby se všechny židle daly zasunout pod úzký stůl, jeho nohy jsou přišroubovány excentricky.
Deska stolu je ze stejného materiálu jako pracovní plocha a boční obklad ostrůvku, stůl s ním tvoří souvislou sestavu. Navázání stolu přímo na ostrůvek nezabírá tolik místa a má ještě jednu výhodu: stačí dát židle stranou, stůl trochu odsunout a dá se na něm hrát pink ponk. Sice na „trochu“ nestandardní šířce, ale pro první lekce vnuků postačující.
Osvětlení jídelního stolu by mělo být nejdůležitější, tedy i nejvýraznější v celé obytné místnosti. Zde je však velmi blízko digestoře a zbytečně by si vzájemně konkurovaly. Nízko zavěšená lampa má proto podobu jen velké žárovky.

Pohodlné minimum
Pro celkové vnímání jsou nejpříjemnější prostory blížící se čtvercovému půdorysu, ale pro postupné oddělení několika funkcí je vhodnější delší a užší místnost, V pokoji o rozměrech 6×4,5 metru, kde kuchyň s jídelnou zabírá jeho polovinu, už pak moc místa na ostatní činnosti nezbývá. Skříně a knihovny jsou proto umístěny podél delších stěn, hloubka uzavřených skříní mimo kuchyň a předsíň je 40 cm, na ně navazují otevřené knihovny s hloubkou
30 cm. Otevřené police jsou opticky méně hmotné, knihy výrazně zlepšují akustiku. Mezi knihovny se vklínil pracovní stůl, před knihovny na protější straně se umístila pohovka. (Za ní jsou hůře dostupné knihy a časopisy, které se tak často nepoužívají.) Samostatná postel už se opravdu nevešla, pohovka má tedy rozměr vyhovující spaní a na míru vyrobenou zdravotní matraci. Úložný díl ukrývá lůžkoviny, pohovka se při návštěvě může rozložit na pohodlné dvojlůžko.
Kousek místa zůstal mezi ostrůvkem a pohovkou, ten využívají vnuci k postavení kolejí a dalším hrám, v navazující spodní skříňce mají své hračky. Stojí tu také dětská „pantonka“, přisunutím společenského stolku získá ten mladší svoje vlastní stolování.
Téměř celou jednu stěnu pokoje tvoří okno s nízkým parapetem a balkonovými dveřmi. Záměrně tu chybí záclony či závěsy, zelená zahrádka se tak stává přímou součástí bydlení a malý prostor se o její plochu zvětšuje. Okna jsou opatřena venkovními žaluziemi, které chrání večerní soukromí, případně zastíní okna při prudkém slunci. Ve dnech zvláště horkých může vzduch ochladit klimatizační jednotka. Ta je umístěna na terase, průduch se připravil už při stavbě.
Veškeré zařízení bylo zvoleno v neutrálních barvách bílé, šedivé a černé, dostatečnou barevnost a zabydlenost zajišťuje přírodní dřevěná podlaha (doplněná židlemi) a zejména množství knih. Určitou výjimku tvoří oranžová dětská židle, ta je však v bytě jen na dobu určitou.

Důležité maličkosti
Šatní skříně jsou umístěny v předsíni, je do nich začleněna i skříň úklidová. Aby se mohly využít typizované (tj. levnější) skříně o modulu 50 a 100 cm, musela se účelně vyřešit také přebývající délka 38 cm. Mezeru mezi dvěma skříněmi tedy tvoří výklenek na rychlé odložení kabátů a obuvi. Skříně se zvolily s černým korpusem, ze stejného materiálu je obklad zadní stěny výklenku
a police. Dveře skříní už jsou ale bílé, takže splývají se stěnami, pouze jedny jsou zrcadlové, aby se samostatné zrcadlo už nemuselo nikde zavěšovat.
Koupelna je pro jednu osobu dostatečně prostorná, vešla se sem pohodlně standardní vana, umyvadlo 80 cm i pračka. V projektu plánované vysoké přizdívky pro vedení rozvodů u vany a umyvadla se snížily na 90 cm, aby se na ně pohodlně odkládaly šampony a další kosmetika. Umyvadlo je záměrně těsně u vany, aby se na zbývající místo vešel rozkládací sušák na prádlo. Nad žebříkovým radiátorem visí držák na ramínka, kde se suší další oděvy (jsou už rovnou „ekologicky vyžehlené“).

Čím je plocha pro bydlení menší, tím pečlivější musí být rozvaha o každém kousku místa. Pokud se ale interiér podrobně řeší už předem, člověka pak nezaskočí chybějící prostor pro běžné denní úkony, které si ve velkých bytech většina z nás ani příliš neuvědomuje.

Anna Rosůlková (psáno pro časopis Pěkné bydlení)
Foto Jaroslav Hejzlar a archiv autorky