Byt pro spisovatele na Letné / RK13

23.03.2018 Malé byty, Rekonstrukce

Markéta Zdebská / BY architects
/ Novým členěním malého bytu se podařilo získat 15 čtverečních metrů volné podlahové plochy v pobytové místnosti i oddělené spaní.

*

Zadání
Prověřit možnosti uspořádání bytu, umístění stabilního dvojlůžka; sprchový kout; zachovat stávající parkety; větší než podstavná lednice; dostatek úložného prostoru a hlavně možnost umístit a mít po ruce přes 42 běžných metrů knih, které má klient ve svém vlastnictví.
Byt by měl působit útulně, zabydleně, chytře.

Řešení
Byt pro spisovatele se na první pohled drží vcelku klasického schématu. Po odstranění původních příček byl vytvořen prostor zádveří, koupelna, šatna, místo pro spaní a hlavní obytná místnost s kuchyní a jídelním stolem.
Zádveří s pásovým oknem a výhledem na Stromovku byt přirozeně odděluje od společné chodby, na kterou navazuje v blízkosti schodiště a výtahové šachty. Oddělení obytného prostoru je tedy více než žádoucí. Přemístěním okénka z původní komory se využilo přirozeného denního světla v koupelně. Koupelna navíc získává světlo skleněnými posuvnými dveřmi do předsíně
(i možnost výhledu do zeleně).
Novým členěním bytu se podařilo získat 15 čtverečních metrů volné podlahové plochy v pobytové místnosti, jejíž téměř čtvercový půdorys dává bytu o tak malé rozloze velkou prostorovou kvalitu. Volný prostor v kontaktu s terasou.
Prostor pro spaní je zvolen tak, aby vytvářel dojem samostatné místnosti. Nachází se v druhém plánu, prostupem přes knihovnu, s bonusem vlastního okna, což pocit oddělení podporuje. Postel je navržena s ohledem na využití potenciálu místa, výhledu na město, který zde můžeme (v rámci spočinutí) vychutnat. Je to jediný bod z interiéru bytu, který tuto scenérii poskytuje.
Zmiňujeme-li knihovnu, ta je zde přítomna jako jeden ze základních elementů návrhu. Objímá ze dvou stran pobytovou místnost a jasně sděluje, kdo zde bydlí. Do knihovny je vloženo sezení, které je v těsném kontaktu s terasou
a naproti roletě plátna vložené do šířky vstupu do prostoru pro spaní.

Materiály
Překližka, Corian, Barrisol; kontrast parket a bílé stěrky.

Užitná plocha bytu 32,5 m², terasa 30 m².

Autorská zpráva
Foto
Aleksandra Vajd

*

*

*

*

*