Schody v kuchyni / 1

19.07.2009 Kuchyně

ATW architekti
V mezonetových bytech značný prostor zabírají schody do horního podlaží. Dobrý koncept si s nimi dokáže poradit.

Autoři dokázali schodiště začlenit do místnosti nejenom s ohledem na estetický vzhled kuchyně, ale především funkčně, prostor pod nimi využili pro ukládání.

Schodiště i úložný prostor pod ním od kuchyně odděluje červená stěna s posuvnými dveřmi, stala se výrazným akcentem v interiéru s tvarově i barevně jednoduchým pojetím. Její výtvarné působení podporuje nasvícení, které vychází jakoby „odnikud“, svítidlo je totiž uschované v nice mezi stěnou a podhledem.

Sousední stěna ukrývá vysoké vestavěné skříně se zabudovanými spotřebiči, samotné kuchyňské pracoviště stojí jako dominanta uprostřed prostoru a je k němu dobrý přístup ze všech stran. Proti skříním je umístěna varná deska, na kterou z jedné boční strany navazuje mytí a z druhé dostatečně velká pracovní plocha.

Praktická elegance a dobré světlo

Pracovní plochu osvětluje nejenom horní světlo digestoře a bodových svítidel zabudovaných v podhledu, ale také svítící panel z průsvitného Corralitu, který předěluje obě sdružené linky sestavy. Zevnitř je nasvícená i prosklená skříň se skleněnými policemi, která stojí mezi chladničkou a blokem se zabudovanými spotřebiči.

Bílá sestava je doplněna nerezovými sokly, úchytkami a předělovými lištami mezi zásuvkami, vysoké skříně mají v horní poloze nerezovou mřížku na odvětrávání spotřebičů.

Také pracovní plocha je potažena nerezovým plechem, který beze spár přechází i do dřezů. Na nerez si některé hospodyňky naříkají, že je na něm vidět každý otisk ruky. Snadno se však omývá do dokonalé „sterilní čistoty“ a má dlouhou životnost – za padesát let bude vypadat téměř stejně jako dnes.

Umístění v centru místnosti dovoluje – na rozdíl od rohových sestav – využít všechny spodní skříňky k ukládání nádobí. Zásuvky se mohou otevírat do všech stran, podle potřeb každého místa pracoviště.

Za povšimnutí stojí detaily skříněk. Navázání desek a zásuvek na korpusy je vyrobeno „na koso“, takže navenek se neprojeví tloušťka desek, jejich spojení vnímáte jako pouhou nitkovitou spáru v rozích nábytku.

Svítící panel je nejenom krásným, ale i dobře fungujícím prvkem kuchyně. Kromě toho, že přisvětluje pracovní plochu, jsou na něm také elegantně umístěny vypínače a elektrické zásuvky pro mobilní domácí spotřebiče.

-věk

Foto ATW architekti