Kuchyně ON2 do malých prostorů

20.10.2009 Design, Kuchyně, Nábytek, doplňky

Design Ondřej Karpaš
Autora k návrhu rozkládací kuchyně přivedlo bydlení v malé garsonce, kam se běžná kuchyň s jídelním stolem nevešla.


Také v malých bytech potřebují lidé vařit a stolovat, mít dostatečně velkou plochu na přípravu pokrmů, k dispozici dřez, varnou desku, úložné prostory a jídelní stůl. Velmi přitom záleží nejenom na celkovém ploše bytu, ale i na dispozičním řešení a návaznosti na rozvody. Mnohé malé garsonky umožní aplikovat klasickou kuchyňskou sestavu, jiné vyvolají atypická řešení, do dalších se ale kuchyň nevejde, pokud má zůstat volný prostor také na pohovku, postel či pracovní stůl. V těchto případech může situaci vyřešit rozkládací kuchyně ON2, která nejenom dokázala dobrým nápadem a konstrukčním řešením zvládnout problém stísněného prostoru, ale navíc splňuje současné požadavky na umístění kuchyně v obytném prostoru, tedy i vysoké nároky na vzhled. Jednoduché tvarové pojetí je moderní a nadčasové, pro mladé uživatele atraktivní i snadnou obměnou barvy nebo dezénu pouhým nalepením fólie s libovolným potiskem.

V základní složené poloze je nejmenší varianta ON2 dlouhá pouhých 130 cm, nad nízkými úložnými skříňkami je silná deska, která překrývá dřez i varnou desku. Když se ale horní deska s boční částí vysunou, dřez i varná deska se odkryjí a kuchyň se rozšíří na délku 230 cm, takže na vaření vznikne dostatečná plocha 130 x 65 cm. Po dokončení pokrmů se plocha využije jako jídelní stůl pro dva lidi, při posezení u skleničky s občerstvením si k němu pohodlně sednou i čtyři osoby.

Nižší část rozložené sestavy – s dřezem a varnou deskou – má výšku 84,5 cm, je tedy vhodná pro práci ve stoje, vyšší část 95 cm je optimální pro práci vsedě nebo stolování na zvýšených židlích (nejlépe stoličkách s nastavitelnou výškou).

U dřezu je vodovodní baterie vysouvací, v horní poloze umožní snadné mytí nádobí, ale nepřekáží při skládání sestavy, bez potíží se vejde pod horní desku opatřenou na spodní straně žlábkem. Nerezový dřez a varná deska jsou osazeny v tělese z HI-MACSu, který je velmi trvanlivý a odolný proti oděru i vysokým teplotám. Varná deska se dodává indukční z bezpečnostních důvodů, běžná sklokeramická totiž zůstává po vaření ještě nějakou dobu horká a mohla by poškodit posuvnou desku při předčasném složení.

Výroby kuchyně se ujala společnost Koryna a autor pro širší využití připravil ještě další varianty, rozměrové i materiální. Modulově se kuchyně ON2 rozšířila o jednu až dvě úložné skříňky, největší varianta tak rozšíří sestavu na 250 cm, v rozložení až na 430 cm. Zákazník si může vybrat ušlechtilé materiály (HI-MACS a dřevěnou dýhu), nebo levnější provedení s laminem.

Vhodným doplněním kuchyně jsou vysoké úložné skříně se stejnou povrchovou úpravou dvířek. Sloužit mohou nejenom jako spižní skříň, zabudovat se do nich může chladnička, horkovzdušná nebo mikrovlnná trouba i další spotřebiče. Také tady jsou na výběr různé varianty vnitřního vybavení, způsobu otevírání i materiálů.

Na veletrhu Mobitex kuchyně ON2 získala Grand Prix v kategorii Progresivní design za zcela nový přístup k řešení kuchyně. Zaujala i širokou veřejnost, problémy malých bytů u nás stále řeší spousta lidí a ON2 se navíc může vhodně využít také ve firmách jako čajová kuchyňka.

-věk

Foto Koryna