Koupelna v podkrovním bytě, Brno-Černá pole

06.11.2019 Koupelny

Šimon Rujbr / MOMO Interier
/ Nadčasový prostor koupelny tvoří kombinace masivního teaku, vápenné stěrky, onyxu, skla a jednoduchých zařizovacích prvků.

*

Zadání na první pohled triviální – vytvořit příjemný, přírodně působící (ale) luxusní prostor každodenní očisty, který bude nadčasový. Koupelna nebude jen „technickou“ místností, stane se lázní občerstvující smysly.

Kombinací masivního teaku, vápenné stěrky, onyxu a skla s tvaroslovně jednoduchými koupelnovými zařizovacími prvky bylo docíleno maximálního účinku.

Použití podsvíceného onyxového prvku v brněnské čtvrti Černá Pole (jen tři ulice od vily Tugendhat) se přímo nabízelo. Byť jeho barevnost a kresba
v kontextu koupelny působí samozřejmě, nebylo jednoduché z nepřeberného množství těchto polodrahokamů vybrat. Až dvoudenní návštěva italského „kamenného ráje“ firmy Antolini jasně rozhodla.
Celoplošně lepená teaková podlaha přechází ve sprchovém koutě do dřevěného roštu. Stěrka na bázi vápenné mazaniny je plošně uzavřena voskem v místech, kde přichází do přímého styku s vodou.

Ortogonální uspořádání prostoru narušuje pouze volně stojící vana. Toto „vybočení z řádu“ umožňuje přímo z vany dohlédnout na brněnské dominanty – Špilberk a věže Petrova. Prostor koupelny dále opticky rozšiřuje užití zrcadla velkého formátu, v němž jsou umístěny i baterie.

Pro příjemnou světelnou pohodu je prostor možno nasvítit do několika přednastavených scén, v každé z nich však dominantním zůstává onyxový kubus, v němž se právě díky podsvícení objevují nové vrstvy kresby.

Autorská zpráva
Foto
Jakub Kmošek