Rekonstrukce bytu v Olomouci

03.07.2019 Exkluzivní byty, Rekonstrukce

Lukrécia Lachmanová, Marek Lachman / Lachmani
/ Citlivá přestavba bytu vytvořila prostor pro moderní bydlení se zachováním atmosféry bytu v domě z konce 19. století.

*

Cílem rekonstrukce bytu v historizujícím činžovním domě z konce 19. století bylo vytvořit současné bydlení, ale se zachováním historické atmosféry bytu. Zachovali jsme původní dispozici s průchozími místnostmi. Pouze jsme přesunuli kuchyni ze zadní místnosti do hlavní obytné části a zadní místnost využili pro ložnici rodičů. Spojením původní koupelny a pokojíku pro služku vznikla prostorná koupelna osvětlená okny do schodiště. Všechna okna byla repasována, případně nahrazena replikami.

Vzhledem k tomu, že původní dveře byly v 70. letech minulého století vyměněny, obnovili jsme původní velikosti dveřních otvorů a osadili je dveřmi původního formátu, ale současného designu. V obytných místnostech byla položena podlaha z masivní dubové průmyslové mozaiky. V koupelně, WC a spíži byla použita historická dlažba pocházející z původní kuchyně.

Vestavné skříně byly navrženy tak, aby nebyly na první pohled nápadné, jsou stejně jako stěny v bílé barvě a vždy na celou stěnu místnosti. Ostatní prvky nábytku se uplatňují v prostoru jako solitéry. Obložení vany a deska pod umyvadly jsou ze surového černého ocelového plechu.

Autorská zpráva
Foto archiv autorů