Dva byty na Proseku

06.08.2019 Exkluzivní byty

Ivana Dombková / I. D. Architektura
/ Ze tří nevyhovujících bytů vznikl razantní proměnou celého podlaží jeden plošně velkorysý byt pro rodinu klienta a druhý menší k pronajímání.

*

Developerský projekt na místě s dobrou občanskou vybaveností i dopravní obsluhou působí docela přívětivě, byty v nejvyšším podlaží mají velké terasy
a příjemné dřevěné obklady. Na první pohled (zvenčí) se zdá, že v takových bytech s výhledem do dalekého okolí by mohlo být hezké bydlení.

Nad původními dispozicemi bytů ale člověk neví, jestli se má smát, nebo brečet. Dva ze tří bytů jsou v klasickém „panelákovém“ standardu, sice bez invence, ale k bydlení. Zato třetí byt tak trochu připomíná jeskyni. V dlouhém půdorysném tvaru celého podlaží je totiž chodba se schodištěm a výtahem umístěna na okraji, byt na opačném konci je takřka nedostupný. Prochází se do něj za zády prostředního bytu „šachtou“ – předsíní, která je delší než
18 metrů, přitom tak úzká, že v ní nelze umístit jedinou šatní skříň. Až na konci tohoto tunelu začíná vlastní bydlení.

Klient se na studio I. D. Architektura obrátil s požadavkem vytvořit funkční
a kvalitní bydlení pro větší rodinu. Protože žádný ze tří bytů jeho potřebám dispozičně nevyhovoval, zakoupil všechny tři a správně předpokládal, že by se dispozice daly ještě v projektu upravit. Razantní změnou prošlo celé podlaží, v půdorysu zůstaly na svém místě pouze schodiště s výtahem a instalační šachty. Vznikl jeden plošně velkorysý byt pro rodinu klienta a druhý menší k pronajímání.

Všechny obytné místnosti většího bytu mají přímý přístup na slunečnou terasu, na opačnou stranu jsou orientovány koupelny, šatny, technické zázemí
a pracovna. Chodba uvnitř dispozice není prázdným „tunelem“, stala se smysluplnou komunikací, která propojuje veškerý provoz domácnosti. Je navíc na třech místech rozšířena a prosvětlena denním světlem otevřenými šatnami s okny nebo místností na domácí práce, která je oddělena jen skleněnými posuvnými dveřmi. Oživením chodby je také velká prosklená knihovna.

Také menší nájemní byt – přestože se jeho plocha ještě zmenšila – dostal příjemnější dispozici, kde je vhodněji oddělena společenská a intimní zóna.
Je vhodný pro partnerský pár nebo menší rodinu s jedním dítětem.

V obou bytech je interiér vybaven podle autorských návrhů, s důrazem nejen na nadčasový design, ale také kvalitní materiály a nadstandardní řemeslnou práci.

-věk
Foto Iveta Kopicová

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*