MARTE MARTE / APPEARING SCULPTURAL

06.03.2016 Výstavy

Bratři Bernhard a Stefan Marte vystudovali obor architektura na Technické Univerzitě v Innsbrucku. V roce 1993 společně založili ateliér Marte. Marte Architecten ve Weileru. Vedle řady soukromých domů postavili úctyhodný počet oceněných budov v oblasti kultury, vzdělávání, infrastruktury a zdravotnictví. Jejich budovy charakterizuje přísný smysl pro abstrakci, redukci a cit pro umístění. Četné úspěchy na soutěžích a mezinárodní ocenění jsou dokladem přínosu tohoto atelieru, jehož tým má v současnosti 25 zaměstnanců.
Pro práce bratrů Bernharda a Stefana Marte je typická přísnost konceptu, přehledná organizace a skulpturální forma.  S velkou citlivostí dokážou reagovat na historický kontext a přesvědčivě reinterpretovat stávající budovy. Kromě dřeva, skla a udusané hlíny je především beton jejich nejčastěji užívaným materiálem.
Výstava připravená pro Galerii současného umění a architekturu v Českých Budějovicích je reprezentativním náhledem na současné dílo Marte. Marte Architecten. Jedná se o znázornění konceptu, myšlení, materiálů a rovněž lidí, kteří za těmito projekty stojí. Divák má možnost ocitnout se v prostředí jedinečného zážitku prostoru, tvaru a emoce.
Samotná výstava, jejímž kurátorem je Michal Škoda, stojí na prolnutí dvou rovin – z jedné části tvořené bílou objektovou –prostorovou strukturou a z části druhé pozoruhodnousérií filmů vytvořených fotografem a experimentálním filmařemAndreasem Waldschützem.
Součástí výstavy je také kniha, mapující dosavadní tvorbu Marte.Marte, která získala Rakouskou státní cenu za grafickou úpravu, stříbrnou medaili za nejkrásnější knihu světa v Lipsku, Evropskou knižní cenu v Athénách a ocenění DAM Architectural Book Award.

Místo: Dům umění, Náměstí Přemysla Otakara II. 38, České Budějovice
Termín:24.03.–22.04.2016