Svobodné bydlení / mladí designéři

04.04.2016 Soutěže

Jaká je práce skutečných designérů, si mohli v minulých měsících vyzkoušet studenti brněnské Střední školy umění a designu ve spolupráci
s architektem Markem Štěpánem.

*

Vernisáž a vyhlášení soutěže o nejlepší studentský projekt na interiér Freedomku proběhly v Moravské galerii v Brně. Výstava návrhů tam bude k vidění do konce dubna.

Důraz na design, ale i praktičnost jasně daného prostoru. To jsou vlastnosti modulární dřevostavby, se kterou se museli studenti Střední školy umění a designu ve svých návrzích vypořádávat. „Freedomek má jasně danou velikost, dispozici a přepravní limity. V jejich rámci může vzniknout velmi dobře obývatelný a osobní zabydlený prostor, který je estetický a praktický,“ uvedl architekt Marek Štěpán, který celý projekt vedl.

Třináct studentů dostalo za úkol vytvořit interiér pro ohnisko domu – kuchyni s jídelnou. „Zajímal nás vhled mladých designérů a jejich svěží a neotřelé nápady, se kterými by mohli vstoupit do interiéru Freedomků. Výsledky spolupráce mě opravdu příjemně překvapily, hlavně tím, z jakých úhlů o nich jde uvažovat,“ dodal architekt.

Celá spolupráce vznikla vlastně náhodou, když se Marek Štěpán při návštěvě školy, kterou studuje i jeho dcera, zastavil u vedoucího ateliéru interiéru Petra Coufala. „Pro studenty to bylo neuvěřitelně přínosné. Získali nové znalosti
o výrobě nábytku a moderních dřevěných technologiích, ale také jedinečnou příležitost spolupracovat na konkrétním projektu s reálným zadáním. V našich studentech se snažíme pěstovat individualitu, zodpovědnost, cit pro detail
a manuální zručnost, ale také motivovat je k přemýšlení o problémech a hledání nových cest a přístupů. Návrhy pro Freedomek byly pro studenty skutečnou výzvou,“
popsal vedoucí ateliéru Petr Coufal.

Ocenění Freedomku získal tým studentek ve složení Tereza Jančová, Jana Kvapilová a Klára Múčková. „Jejich návrh má kompozici, je praktický, estetický, navíc graficky dobře zpracovaný. Myslím, že autorky se ve světě designu neztratí. Pokud bude zájem o jejich interiér a ony budou chtít, rádi jim nabídneme spolupráci,“ hodnotí návrh Marek Štěpán.

Že nejtěžší bylo poprat se s dispozicemi domu, potvrzují také výherkyně soutěže. „Chtěly jsme vytvořit prostor pro rodinu, ale i pro setkávání s návštěvami. Snažily jsme se proto využít co nejvíce prostoru, který Freedomek nabízí, zároveň jsme chtěly vytvořit prostor, který působí vzdušně a otevřeně. Vymyslet, jak to udělat, nám trvalo nejdéle,“ popisuje členka vítězného týmu Klára Múčková.

Marek Štěpán pro projekt vybral Freedomek typu H, nový model se zádveřím
a zimní zahradou. „Existuje zatím jen na papíře, jeho interiér nebyl doposud do detailu rozpracován, také proto byly názory mladých designérů pro nás důležité,“ řekl Marek Štěpán. Freedomek typu H má 94,2 metrů čtverečních a hodí se pro rodiny s dětmi.

Freedomky jsou představitelem tzv. svobodného bydlení. Minimalistické dřevostavby splňují největší nároky na estetické funkční bydlení na malé ploše. Hlavní roli hraje dřevo, ze kterého je domek vyroben. Postavit Freedomek podle přání zákazníka zabere asi tři měsíce. Na parcelu již přijede hotový, instalace jednoho modelu zabere asi čtyři hodiny.

Tisková zpráva