Porota soutěže Bydlení IQ vybrala finalisty

04.05.2011 Soutěže

Do druhého kola soutěže pro studenty architektury postoupilo 37 projektů, z nichž odborná porota vybrala finalisty. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne společně s vernisáží výstavy projektů 1. června 2011.

Zasedání poroty ve složení Markéta Cajthamlová, Roman Brychta, Ondřej Císler, Michal Kunc a Michal Kuzemenský proběhlo 3. května v budově společnosti Somfy, s.r.o., jednoho z partnerů naší soutěže.

Na základě předchozího individuálního hodnocení všech členů poroty postoupilo do užšího výběru 37 prací. V dalším kole bylo společným hodnocením poroty vybráno 15 finalistů, z nichž nakonec vzešla i první tři místa a jedno zvláštní ocenění. Jména autorů oceněných projektů ale prozradíme až při slavnostním vyhlášení 1. června v showroomu VBO Praga – Viabizzuno (Svornosti 12, Praha 5), kde budou vystaveny projekty všech finalistů.

Prvotním záměrem bylo vybrat 20 finalistů, ale porota byla přísná. U některých projektů sice vysoce hodnotila například dobré dispoziční nebo kompoziční řešení, ale protože koncept nebyl optimální pro danou funkci, nebo návrh nevyužil vhodně parcelu, nakonec se do finále nedostal. Finalistů je tedy letos o pět méně.

***

Finalisté soutěže Bydlení IQ

Kristina Bártová – Bytový dům na ÚAN Brno
FA VUT Brno, Erasmus University of Strathclyde Glasgow, vedoucí práce Mark Hamilton, Marc Kilkenny

Lucie Galiová – Dvougenerační rodinný dům v Mořince
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Michal Bartošek

Lukáš Janout – Dominikánský klášter
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Ladislav Lábus, Michal Šrámek

Vojtěch Jemelka – Studentská jáma, Perštýn, Liberec
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jiří Suchomel

Jan Jirásko – Konverze a dostavba pivovaru v Buštěhradě
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jiří Buček, Filip Horatschke

Theresa Kjellberg – Rodinný dům
FUA TU Liberec, vedoucí práce Milan Rak, Vladimír Balda

Tomáš Kosnar, Markéta Mráčková, Mária Ralbovská – Antweiler, vesnice v kraji Eifel
FA ČVUT Praha, Erasmus Lehrstuhl für Städtebau und Landesplanung, RWTH Aachen, vedoucí práce Rolf Egon Westerheide, Anne Eaton, Stefan Krapp

Ivana Linderová – Bydlení pro studenty
FA VUT Brno, vedoucí práce Luboš Františák

Štěpán Matoušek Greenwich Tower
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jiří Suchomel

Jan Nikendey – Rezidence Husova, Liberec
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jiří Buček, Filip Horatschke

Michaela Roženská – Bytový dům v Kambodži
FA ČVUT Praha, Erasmus  ENSA Paris Belleville, studio Angkor, vedoucí práce Nathalie Lancret

Tereza Šašková – Dům pro HIV pozitivní dívky v Indii
Fa ČVUT Praha, vedoucí práce Irena Šestáková

Lukáš Taller – Bytový dům na Libeňském ostrově
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Alena Šrámková

Jiří Vojtěšek – Torres apartment
FA ČVUT Praha

Wojciech Wilczek – Dům s ateliérem
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Aleš Lang

***

Partneři soutěže

Somfy, s.r.o., je česká pobočka francouzské společnosti Somfy, která je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro stínicí techniku. Společnost vyvíjí a nabízí systémy dynamické izolace budov, kde fasáda budovy reaguje na okamžité změny počasí a umožňuje kontrolu nad prouděním vzduchu. Venkovní stínění v kombinaci s nočním provětráváním dokáže interiéry před přehříváním ochránit natolik účinně, že chlazení budovy klimatizací nebývá nutné. Automaticky řízená protisluneční ochrana přispívá ke snížení energetické náročnosti budov. Sídlem mateřské firmy Somfy International je městečko Cluses ve Francii v předhůří Mont Blancu. Firma Somfy v Cluses byla založena již roku 1960. V současné době má společnost zastoupení v 51 zemích po celém světě.

www.somfy.cz

+++

USSPA, s.r.o., je prvním výrobcem akrylátových masážních bazénů v ČR a současně jedním z prvních výrobců v Evropě. Na rozdíl od běžných bazénů s vysokou energetickou náročností na vyhřívání vody a složitým systémem k vytápění, větrání a úpravě vzduchu uvnitř budovy mají bazény spa a Swim Spa vyvinutý systém izolace skořepiny a ochranného termokrytu, který minimalizuje tepelné ztráty a značně usnadňuje údržbu. Spa jsou navíc primárně uzpůsobeny k celoročnímu provozu v exteriéru. Možnost hydroterapie nebo kondičního plavání i v zimních měsících venku je tak možná za energeticky efektivního provozu při vysokém komfortu užívání. Na tuzemském trhu působí společnost od roku 1995, řadu let si v oboru masážních bazénů udržuje vedoucí postavení, a to především díky vysoké kvalitě produkce a inovativnímu designu vlastní vývojové a designérské dílny.

www.usspa.cz

+++

Za Bydlení IQ Věra Konečná
Foto ze zasedání poroty Michal Kuzemenský
Úvodní vizualizace: Wojciech Wilczek – Dům s ateliérem, FA ČVUT Praha, vedoucí práce Aleš Lang