Město kolem / bydlení v Červeném Kostelci

13.04.2016 Soutěže

Eliška Málková / FUA TUL, ateliér Suchánek, Jaroš
/ Bloky tří až čtyřpodlažních bytových domů reflektují svoje okolí, v jejich středu vzniká nová vrstva, prstenec řadových domů.

*

Projekt se zúčastnil loňského ročníku soutěže Bydlení IQ a byl zařazen do užšího výběru poroty.

*

Maloměsto. Místo, kde skoro nikdo nechce žít. Jak přilákat více obyvatel? Jak vyzdvihnout maloměstské kvality?

Při procházce Červeným Kostelcem mě zaujalo množství vývěsních štítů obchodů, dílen a dílniček, které zde fungují. Na 8 500 obyvatel připadá asi
2 500 podniků – vyrábí a prodává se tu cokoliv od gumových těsnění po mobilní aplikace. Bytové domy a práce v jednom. Nejobvyklejší typologie. Rozhodla jsem se proto zastavět danou parcelu bydlením spojeným s podnikáním. Masa bytů promísená obchody, dílnami, ateliéry. Mladí lidé mohou žít a podnikat na jednom místě. Pět minut od lesa, třicet vteřin od náměstí. Malé byty se zahradou – obyvatelé v klidu, a zároveň virtuálně dosažitelní.

Při hledání formy jsem se zaměřila na maloměstkou typologii. Bloky domů obklopují prázdný střed, který dříve sloužil k hospodaření. Navzájem nedrží stejný ráz, mnohem více se ovlivňují fasády protilehlých budov – bytová zástavba, vily, rodinné domy.

Prázdnou parcelu také uzavírám. Obklopuju ji tří až čtyřpodlažními bytovými domy, které reflektují svoje okolí – vážnost náměstí ze severu, rozvolněnost honosných vil ze západu. Do jejího středu vnáším novou vrstvu. Prstenec řadových domů, nejefektivnější formu individuálního bydlení. Každý dům má svůj vchod, svoji zahrádku, všechno minimální. Minimální prostor s minimem starostí.

Zásahem vznikají i nové prostory. Vnitřní prstenec je odříznut od vnějšího světa a je o patro vyvýšen, aby obyvatelům umožnil vstup do něj přímo
z obývacího pokoje. Nachází se v něm změť soukromých zahrádek a teras vhodných pro sušení prádla nebo grilování. Dvůr je obklopen řadovkami a má veřejnější ráz. Lze do něj vjet autem, zahrát si na něm fotbal, nebo uspořádat trhy. I tak je ale spíš jen pro obyvatele přilehlých domů. Je přístupný ze dvou stran jednou branou, jednou ulicí.

Prostor je životaschopný sám o sobě, ale zároveň odráží svoje okolí. Je uzavřen před městem kolem, ale zároveň z města kolem vzniká. Je to nový vstup do starého města.

Autorská zpráva