Finalisté 3. ročníku soutěže Bydlení IQ

03.05.2012 Soutěže

Do druhého kola soutěže pro studenty architektury letos postoupilo
46 projektů, z nichž porota vybrala finalisty. Vyhlášení vítězů
společně s vernisáží výstavy projektů proběhne začátkem června.

*

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 135 studentů architektury z osmi českých vysokých škol, jako spoluautoři (v rámci programu Erasmus) se na projektech podíleli také studenti zahraniční.  Z celkového počtu 118 projektů postoupilo na základě individuálního hodnocení všech členů poroty do užšího výběru 46 prací.
Zasedání poroty proběhlo 2. května a společným hodnocením porota vybrala finalisty, z nichž nakonec vzešla i první tři místa. Jména autorů oceněných projektů ale prozradíme až při slavnostním vyhlášení začátkem června v showroomu VBO Praga – Viabizzuno (Svornosti 12, Praha 5), kde budou také vystaveny práce všech finalistů.

Složení poroty:
Ing. arch. Markéta Cajthamlová
MgA. Ida Čapounová / iuch
MgA. Michal Kunc / Ateliér Kunc
Ing. arch. Petr Lešek / Projektil architekti
Ing. arch. MgA. Jan Žalský / Pinkas Žalský architekti

Zatímco v minulých ročnících v soutěži uspěly především projekty z liberecké fakulty, V letošním finále je polovina projektů z Fakulty architektury ČVUT Praha ; z Fakulty architektury VUT Brno a z Fakulty umění a architektury TU Liberec vyrovnaně po 5 projektech.

Potěšilo nás, že mezi finalisty se zařadily i projekty zpracované pod vedením pedagogů, kteří byli v minulých ročnících členy poroty. Vloni Antonín Novák, letos i Ondřej Císler, Roman Brychta a Michal Kuzemenský se práce v porotě museli vzdát právě pro začínající pedagogickou činnost, aby hodnocení bylo objektivní, nezaujaté.

***

Finalisté soutěže Bydlení IQ

Jan Alinče
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek

Romana Bedrunková, Filip Cichý, Jana Vinklerová, Vít Umlauf
Studentský ostrov
FA ČVUT Praha, ateliér Jana Šépky a Mirky Tůmové

Martin Bělkovský
Studenti Lovčičkám, revitalizace areálu bývalého zemědělského družstva
FA VUT Brno, vedoucí práce David Mikulášek

Filip Foglar
Bytový dům v Praze 5-Košířích
FA ČVUT Praha, ateliér Romana Kouckého a Edity Lisecové

Kateřina Frejlachová, Martin Špičák
Obec Předboj
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Jan Jehlík

Michal Gabaš, Jakub Heidler
Rodinný dům Věž
FA ČVUT Praha, konzultace Jan Stempel

Tomáš Hanus
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek

Hana Havlová
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek

Jan Holub
Využití území – pata Vítkova – Pernerka – Lyčkárna
FA ČVUT Praha, ateliér Kuzemenský&Synek

Boris Kaňka
Bydlení při Nise
FUA TU Liberec, vedoucí práce Jiří Suchomel

Jakub Kolek
Tři věže, dva dvory
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Ondřej Císler

Adéla Kyselová
Lovčičky
FA VUT Brno, vedoucí práce David Mikulášek

Adéla Kyselová
Barokní krajinou
FA VUT Brno, vedoucí práce Barbora Ponešová

Marek Macejko
Zahrada pod Emauzy – bydlení pro seniory
FA ČVUT Praha, vedoucí práce Jan Aulík

Štěpán Matoušek
Barokní krajina, Plzeň
FUA TU Liberec, vedoucí práce Zdeněk Fránek a Radek Suchánek

Michal Stehlík
Nárožní dům Křídlovická – Václavská
FA VUT Brno, vedoucí práce Luboš Františák

Jana Šipulová
LEARNING FROM TOKYO
FA VUT Brno / Erasmus IKA Wien, vedoucí práce Hiromi Hosoya

Ondřej Štěpán
Obytný soubor Štýřice
FUA TU Liberec, vedoucí práce Antonín Novák, Vladimír Balda

Dominika Taklová
Dům milovníka knih
FUA TU Liberec, vedoucí práce Zdeněk Fránek

***

Partneři soutěže

Somfy, s.r.o., je česká pobočka francouzské společnosti Somfy, která je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro stínicí techniku. Společnost vyvíjí a nabízí systémy dynamické izolace budov, kde fasáda budovy reaguje na okamžité změny počasí a umožňuje kontrolu nad prouděním vzduchu. Venkovní stínění v kombinaci s nočním provětráváním dokáže interiéry před přehříváním ochránit natolik účinně, že chlazení budovy klimatizací nebývá nutné. Automaticky řízená protisluneční ochrana přispívá ke snížení energetické náročnosti budov. Sídlem mateřské firmy Somfy International je městečko Cluses ve Francii v předhůří Mont Blancu. Firma Somfy v Cluses byla založena již roku 1960. V současné době má společnost zastoupení v 51 zemích po celém světě.

USSPA, s.r.o., je prvním výrobcem akrylátových masážních bazénů v ČR a současně jedním z prvních výrobců v Evropě. Na rozdíl od běžných bazénů s vysokou energetickou náročností na vyhřívání vody a složitým systémem k vytápění, větrání a úpravě vzduchu uvnitř budovy mají bazény spa a Swim Spa vyvinutý systém izolace skořepiny a ochranného termokrytu, který minimalizuje tepelné ztráty a značně usnadňuje údržbu. Spa jsou navíc primárně uzpůsobeny k celoročnímu provozu v exteriéru. Možnost hydroterapie nebo kondičního plavání i v zimních měsících venku je tak možná za energeticky efektivního provozu při vysokém komfortu užívání. Na tuzemském trhu působí společnost od roku 1995, řadu let si v oboru masážních bazénů udržuje vedoucí postavení, a to především díky vysoké kvalitě produkce a inovativnímu designu vlastní vývojové a designérské dílny.

Sto, s.r.o., je specialistou na fasádní zateplovací systémy, fasádní a vnitřní povrchové úpravy. Do výrobního programu koncernu Sto dále patří předsazené a kazetové fasády, akustické systémy, systémy ochrany a sanace betonu a povrchové úpravy podlah. Výrobní program doplňují další služby, jako např. estetické návrhy pro fasády i interéry StoDesign-studia. Díky svým vysokým technickým inovacím a kompetencí v hlavní oblasti působení, zateplování fasád, zaujímá Sto první místo na celosvětovém trhu. Z původní cementárny a vápenky ve Weizenu, založené v roce 1835 v jižním Bádensku, se vyvinula Sto AG – celosvětově činný koncern. Dceřinou obchodní společností tohoto koncernu je i česká Sto, s.r.o.

Za Bydlení IQ Věra Konečná