Bydlení v pohraničí

14.07.2015 Soutěže

Ondřej Pchálek, Vojtěch Stoklasa / FUA TU Liberec / atelier PES|VES
/ Z polorozpadlé sudetské stodoly se zachovaly pouze části obvodových zdí. Návrh vsunuje bydlení – dům i zahradu – mezi staré zdi.

*

Projekt se umístil mezi finalisty soutěže Bydlení IQ. Výstava prací finalistů je k vidění v showroomu Viabizzuno (Svornosti 12, Praha 5-Smíchov).

*

Hodnocení poroty: Mrazivá nálada pohraniční skrýše nabádá k zamyšlení nad charakterem obyvatele – zadavatele. Mě napadá někdo jako James Bond ve SkyFall při svém závěrečném úniku na venkov, nebo snad Henry David Thoreau? Standard prostorového řešení však spíše napovídá něco o párečku intelektuálů toužících po exotice sudetského zapomnění s občasnými
a vítanými nájezdy přátel z města. Schody vedoucí pod zem ale zřejmě směřují do únikové chodby, takže, kdo ví?

*

Pohraničí je z hlediska architektury velkou hádankou. Nejen jak, ale především co a zdali vůbec by se zde mělo něco stavět. Na co lze navazovat?

V Sudetech je vše velice vzdálené. Minulost, budoucnost, práce, město. Člověk s dlouhodobou vizí je buďto podivín, anebo zachránce. Vzdálenost
a odpoutanost však dnes (mnohem spíše než před pár desetiletími) mohou být velkou hodnotou, či dokonce komoditou.

K tomuto zadání jsme byli jako studenti přizváni místním krajinným architektem, což započalo naši společnou práci. Místo se nachází za osadou Bečkov, cca 50 m od Česko-polské hranice. Krajina je nehostinná a drsná. Stojí zde polorozpadlá sudetská stodola, z níž se zachovaly pouze části obvodových zdí. Každá přibližně ve tvaru písmene L. Tyto zdi lemují veškeré naše pocity a úvahy o možnosti bydlení na místě a staly se východiskem pro náš návrh; resp. náš návrh jsme vsunuli mezi ně. Polovina dům, polovina zahrada. Otevřeme si do ní těžkými vraty. Vstoupíme hlavními dveřmi, na osu domu, z níž je vidět vše podstatné. Podélná prkna podtrhávají gesto: vsunutí objektu mezi zdi.

Větrací otvory původní stodoly jsou malými zasklenými okénky. Na vyvýšenou přední terasu, jediné místo otevřené do volné krajiny, lze projít oknem proti dveřím, anebo v něm zůstat. Vedou k němu tři schody. Stůl splývá s oknem, schodiště se prolíná s krbem. Místnosti se organicky spojují v jediný celek. Dům se stává uzavřeným útočištěm.

Dřevěná izolovaná trámová konstrukce, 5×15 m, cihla, beton, patky, titanzinková střecha, dřevo optimálně modřínové. Uvnitř ocelové schodiště, mléčné sklo, smrková prkna, lustr. Sklep mimo objem stavby, aby nenarušil statiku cihelných zdí.

Autorská zpráva