Tea Mountain, Karlín

16.03.2018 Rekreace, relaxace

Lenka Křemenová a David Maštálka / A1Architects
Nový prostor v Křižíkově ulici je nejenom čajovnou nebo obchodem
s čajem, je také
novým konceptem pití čaje.

*

Zimní nevlídné počasí je jako stvořeno pro posezení nad šálkem horkého čaje. Budete-li procházet pražským Karlínem, zastavte tu na chvíli svůj uspěchaný denní rytmus. Vrátíte se domů v mnohem příjemnějším rozpoložení, než kdybyste přicházeli rovnou z práce, s hlavou plnou povinností.

Kamenný obchod Tea Mountain přináší na scénu nový zážitek vychutnávání čaje, současné způsoby přípravy i tradiční degustaci. Martin Špimr a Ilona Pilčíková od začátku spolupráce s A1 debatovali nový směr prezentace čaje,
a otevřeli tak místní, leckdy uzavřenou, kulturu čajovníků širší veřejnosti.

Interiér obchodu

Dva světy, dvě atmosféry…
Pití čaje v klidu tmavé klenby a prodej výjimečných chutí ve světlé, zemité barvě. Prostor původního obchodu v Křižíkově ulici v pražském Karlínu je pomyslně rozdělen na dvě části zlatou linkou, která se klene téměř středem obchodu.

Černá omítka s příměsí uhlíků a slámy vytváří ambientní atmosféru, takže při vstupu je zákazník vytržen z ruchu ulice a může se usadit k degustaci, anebo se soustředit ve světlé prodejní polovině obchodu na nákup a prezentaci čajů. Sezení pod černou klenbou je u stolků doplněno ohořelým sloupem se zlacenou dutinou, odkud vystupuje žlutě zářivé světlo; je to malý reflektor, který objímá samostatnou atmosféru každého stolku.

Prodejní pult a police s vystaveným zbožím jsou provedeny z jasanových fošen s neobvyklými detaily, jako je čajového moře z vloženého pískovce, což je jednoduše řečeno děrovaná deska, na které se připravuje čaj a odlitá voda stéká snadno ze stolu, aniž by se musela utírat. Prodejní pult má také svůj světlený sloup, je totiž místem nejen k prodeji, ale i k degustaci. Mezi jemné detaily, které si vedle výjimečných čajů může zákazník užívat až na druhý pohled, patří ohořelý kryt váhy nebo provazové úchyty otvorů pracovní desky.

Vytříbený detail a nenásilná vrstevnatost patří mezi hlavní jmenovatele celého návrhu interiéru Tea Mountain.
Grafika: Toman design, dodavatel: Ateliér Mánes – Jakub Vávra, řemesla: Noren – Alžběta a Vít

Autorská zpráva
Foto David Maštálka

*

*

*

*

*