Sauna NUUK v Hradci Králové

07.02.2020 Rekreace, relaxace

Natálie Barcalová, Aneta Kohoutová
/ Sauna sídlí u slepého ramene řeky Labe a nabízí kromě pocení či ochlazení v řece také doprovodný program v kulturní osvěžovně.

*

Nápad venkovní sauny a kulturní osvěžovny se zrodil v hlavách autorek během cest. „Všechno jsme si tak nějak vytříbily ve Finsku, kde jsem byla na pracovní stáži, a Natálie za mnou přiletěla na návštěvu,“ říká Aneta Kohoutová. „Společně jsme se vydaly prozkoumat takovou saunu schovanou v lese u jezera ve Vantaa, a pak jsme si u kafe řekly, že tohle nám tady chybí,“ vzpomíná Natálie Barcalová.

Prvním impulsem k realizaci sauny a osvěžovny byla podpora od projektu Kulturní jádra BU2R. „NUUK jsme vybrali jako jeden z projektů, které jsme podpořili v jejich realizaci. Celý rok jsme byli v kontaktu a snažili se realizátorky podpořit. Zprostředkovali jsme jim grant projektu Kulturních jader, pomohli s crowdfundingovou kampaní i psaním samostatných grantů,“ vysvětluje Michaela Hečková.

Sauna a osvěžovna NUUK se po delším hledání místa usadila u slepého ramene u Staré Třebše po proudu Labe. Místo sevřené loukou, řekou a slepým ramenem kdysi sloužilo jako objekt vodácké loděnice. V současnosti místo využívají nejvíce obyvatelé Staré Třebše k procházkám. Nové společenské místo na Hradecku nabízí i kulturní přesah, rozličné aktivity od nočního saunování po společné sledování filmu nebo křest knihy.

„Výlet za námi může být příjemnou nedělní procházkou, inspirativním odpočinkem po pracovním dni či narušením stereotypu. Komu nevadí pár kroků z centra města, dostane za odměnu posezení za zvuku praskajícího dřeva, krásný výhled, čerstvou kávu, soukromí a útočiště za sychravých zimních dnů,“ dodávají realizátorky projektu.

Tisková zpráva
Foto
Dita Havránková

*

Více o projektu na www.saunanuuk.net
nebo na www.facebook.com/saunanuuk.