Přístřešek pro piano na ulici

23.07.2014 Rekreace, relaxace

Markéta Zdebská / BY architects
/ Pro projekt Piána na ulici byl navržen kryt, který bude nástroje chránit
i ve volném prostranství, pod širým nebem.

*

Piana pro náhodné kolemjdoucí hráče byla v roce 2013, v rámci projektu Piána na ulici, umístěna na jedenácti místech v Praze. Většinou v krytých prostorách. Aby bylo možné postavit piano přímo pod širé nebe, navrhli jsme kryt, který bude nástroj chránit i ve volném prostranství. Zkušební provoz tohoto přístřešku jsme zahájili na Náměstí Míru 6. května 2014.

V rámci úvah nad koncepcí přístřešku pro mě bylo důležité nevstupovat do prostoru s dalšími tématy. Přístřešek se tedy ve své podstatě chová jako pouzdro na nástroj. Šitý na míru tak, aby tematicky podporoval umístěné piano. Skořápka, která dává tušit, co se bude dít po jejím otevření. Změna měřítka pak posiluje surreálnost nástroje ve volném prostranství.

Sklopný kus ve tvaru zavřené klaviatury umožňuje usednout více hráčům, nebo naslouchajícím, stříška pak poskytuje stín jak pianu, tak interpretům. Detaily a tvary jsou průmětem opisů přímo ze starých pianin a tapeta symbolizuje zabydlování ulice. Rovněž má ambici omezit vandalismus, který je zatím stále součástí našich sídel.

Výrobu prototypu podpořila svým nadačním příspěvkem Linhartova nadace. Materiál ve formě dřevěné biodesky poskytla společnost Agrop Novatop.

Spolupráce Jan Dobeš, Kamil Malý, Jana Horecká, Petra Matuschková, Eva Štouračová.

Autorská zpráva
Foto Markéta Zdebská, Aleš Němec

 

www.piananaulici.cz
Video Olga Kern na hlavním nádraží