Obytný přívěs Odorico Pordenone

28.05.2012 Design, Rekreace, relaxace

Jakub Novák / FSI  VUT Brno, obor Průmyslový design
Karavan s proměnlivým vnitřním prostorem umožní pohodlné
bydlení o dovolené až čtyřem osobám.

*

Blíží se doba dovolených a nomádské povahy přemýšlejí o vhodném bydlení na cestách. Diplomová práce Jakuba Nováka pro ně může být  příslibem do budoucna, pro výrobce obytných přívěsů inspirací. Jako futuristická reakce na současné trendy v cestování vynesla autorovi účast na několika výstavách a cenu Excelentní studentský design v soutěži Národní cena za studentský design 2011.

*

Odorico Pordenone – cestování nové generace
Odorico Pordenone je inovativní řešením expandujícího vnitřního prostoru, který umožňuje pohodlné přespání až čtyřem lidem a díky velké prosklené zadní ploše nabízí příjemné posezení s výhledem třeba i klaustrofobikům. Minimalistický interiér oživuje příjemná kombinace neutrálních světlých tónů
a teplé zlatavé barvy, exteriér je působivý trochu kosmickou chladnou elegancí a čistotou tvaru.

Hodnocení poroty: Projekt expandovatelného karavanu pracuje s ideou proměnného objemu mobilního habitatu, který je vyřešen v kompaktním tvaru s dokonalým detailem. Design respektuje podstatné náležitosti stylu a funkce.
Akad. arch. Jiří Kočandrle, předseda Národní poroty

*

Rozhovor s autorem

Jakube, jste sám tak trochu nomád, máte k tomuto způsobu cestování blízko? Nebo jste spíš navrhoval něco na míru díře v trhu?
Nomádem bych se zrovna nenazval, ale romantikem a idealistou klidně. Navíc mám k přírodě velmi pozitivní vztah a od dětství v ní trávím spoustu času. Téma diplomové práce jsem však vybíral pragmaticky. Přece jen šlo o úspěšné dokončení studia. Vzhledem k obsáhlosti práce bylo po mně požadováno pouze řešení exteriéru. Po půl roce analýzy z designérského, technického
a historického hlediska však bylo jasné, že řešení musí být komplexní. Takto specifické zadání, kde jsou spolu exteriér s interiérem nezvykle provázány
a bojuje se o každý centimetr uvnitř na úkor vnějšího řešení, jsem tedy pojal jako výzvu. Mojí motivací bylo zkrátka představit něco, co tu ještě nebylo.

Co je podle vás největším přínosem Odorica oproti těm nemnoha jiným přívěsům, které už výsuvný prostor nějakým způsobem uplatňují?
Chtělo by se mi říct, že Odorico nevypadá jak děravá, roztříštěná bílá lednička, ale ve skutečnosti je natolik odlišné, že nevím, co zmínit dřív. Je to dáno koncepcí jednoduchosti, přirozenosti a uživatelské praktičnosti. Na danou problematiku jsem se podíval zcela od začátku. Napsal si problémy, které vnímám já i uživatelé, a hledal způsob, jak je všechny společně vyřešit. Když se podíváte na dnešní přívěsy nebo vozy s výsuvným mechanismem, zjistíte, že jsou řešeny pouze konstrukčně potřebujeme zvětšit prostor, tak ho zvětšíme o nějakou krychli. Nic proti konstruktérům, sám mám technické vzdělání, ale já nechtěl, aby se prostor rozšířil tím, že vysunu ven nějakou krabici, a tím roztříštím vzhled exteriéru. V zasunutém stavu by taková krabice narušovala vnitřní prostor a omezovala ergonomii nebo funkčnost obecně.

Odorico už má za sebou různé úspěchy, kterého si vážíte zatím nejvíce?
Upřímně, já to až tak moc neberu. Samozřejmě mě potěšilo, že práce byla vybrána na BIO 22 nebo vystavena v DOXu, ale největší radost stejně vždy prožívám, když za mnou na vernisáži přijde člověk, kterého jsem v životě neviděl, a řekne mi, jak je z té práce nadšený, a chce vědět víc. Je to vždy milé a mám z toho upřímnou radost. Ostatně má práce by měla být především pro lidi, ne pro výstavy.

Název Odorico Pordenone je skoro stejně vychytaný jako celý návrh – zvučně znějící a ještě ke všemu to jméno patřilo středověkému cestovateli, který byl shodou okolností napůl Čech… Kam na to chodíte?
Na internet a do knížek, tam toho najdete… Na to, jak malou zemičkou jsme, máme obrovské osobnosti mezi cestovateli a přišlo mi příhodné někoho při této příležitosti připomenout, a vzdát mu tak hold.

Eva Grochová, Design Cabinet CZ
Zdroj:
www.designcabinet.cz

Přívěs si můžete podrobněji prohlédnout na videu.
Webové stránky autora: www.novakjakub.cz

*

Výstavy projektu Odorico Pordenone

podzim 2011 – G4 „Best Degree Designs”, Bratislava
léto 2011 –  Transportation & Automobile Design, National Institut of Design, Ahmedabad (Indie)
7–9/2011 – G4 „Best Degree Designs”, Centrum moderního umění DOX, Praha
2–3/2011 – G4 “Best Degree Designs”, Cieszyn Castle, Těšín (Polsko)
10–11/2010 – 22. Bienále průmyslového designu (BIO 22) v Muzeu architektury a designu, Lublaň (Slovinsko)
7–9/2010 – Technické muzeum v Brně