Letní dům v Senci

08.04.2019 Rekreace, relaxace

Ján Studený / Kopecký a Studený architekti
/ Objekt letního domu levituje nad zemí, tím si vytváří svůj vlastní
svět s krásným výhledem na jezero.

*

Sluneční jezera při východním okraji města Senec patří mezi nejnavštěvovanější letní střediska Slovenska, nacházejí se přibližně 20 km od Bratislavy při dálnici na Trnavu. Jezero o rozloze 100 ha je 2200 dlouhé a jeho průměrná šířka je 400 m. Rekreační areál kromě koupání poskytuje i další sportovní aktivity či rybolov, je rozdělen na severní a jižní část břehu jezera.

Pozemek na prudkém břehu s výhodnou jižní orientací má nádherný výhled na jezero, severní stranou navazuje na okružní komunikaci kolem celého jezera.

Objekt letního domu levituje nad zemí, tím si vytváří svůj vlastní svět. Přímým ramenem schodiště je propojen s ulicí, vnitřním točitým schodištěm se zahradou. Skládacími okenicemi na fasádách si reguluje míru soukromí, spojení s okolím či intenzitu oslunění.

Hlavní úroveň je variabilním obytným podlažím, jehož rozdělení na funkční zóny zajišťují široké nebo posuvné dveře a vestavěný nábytek. Může se stát volně otevřeným prostorem, anebo se podle potřeby rozdělit na jednotlivé místnosti.

Kolem vnějších skleněných stěn domu probíhá ochoz, který poskytuje všem místnostem venkovní prostor; našikmení bočních stěn ho rozšiřuje směrem
k jihu, u jídelny se ochoz mění na komorní terasu s venkovním posezením. Skládací zástěny na vnější straně ochozu stíní terasu i velké prosklené plochy před přílišným přehříváním.

Spolupráce Marin Vojta.
Užitná plocha 185 m2.

-věk
Foto Robert Žákovič

*

*

*

*

*