Jak stavět v národním parku?

25.06.2014 Rekreace, relaxace, Soutěže

Jan Kratochvíl / VŠUP Praha, vedoucí práce Roman Brychta
Objekt je celý zhotoven z desek z vodovzdorné překližky. Každý turista může na vrchol jednu či dvě desky vynést.

 

Zvláštní uznání v soutěži Bydlení IQ

 

Hodnocení poroty: Je to návrh, který porotu polarizoval až do té míry, že bylo hlasováno o adekvátnosti jeho účasti v soutěži o bydlení. Ovšem aktivistická povaha činu na pomezí designu a architektury, který se snaží o typologicky
i konstrukčně úsporné řešení přechodného ubytování, navíc v chráněném území, byla nakonec konsensuálním rozhodnutím přijata. Typologicky je objekt přesvědčivý i s vědomím, že technické řešení by ve skutečnosti vyžadovalo jistou revizi.
*

Jedná se o projekt zabývající se přístupem ke stavění v cenných přírodních lokalitách. Jako místo pro demonstraci tohoto přístupu jsem si vybral místo po bývalé Boudě prince Jindřicha v Národním parku Krkonoše. Je to místo na hlavním hřebeni Krkonoš, které nemůžete minout, budete-li Krkonoše přecházet, protože se nachází přímo na hlavní turistické značce. I z toho důvodu jsem chtěl, aby výstavba byla šetrná ke svému okolí, tudíž aby zde bylo minimum hluku, prachu, odpadu a provozu (doprava na skútru), které by rušilo jak kolemjdoucí, tak faunu a floru. Zároveň jsem se snažil navázat na tradici stavění horských chat, tedy turistických chat, které si zhotovovali sami turisté a do kterých se pak rádi vraceli.

Hlavní myšlenka návrhu spočívá v tom, že celý objekt je zhotoven z jediného stavebního prvku, a tím je deska z vodovzdorné překližky o rozměrech 35×70 cm. Tato deska je přichystána pro snadné upnutí k batohu, nebo k upevnění popruhu pro dobré držení. Desky budou nachystány dole v úpatí hory, kde začíná nástup na hřeben, a každý turista, který bude mít zájem, může na vrchol jednu či dvě desky vynést. Nahoře pak bude osoba pověřená stavbou samotné útulny, která za přinesenou desku nabídne čaj a z vybraných desek sestaví základní stavební jednotku („cihlu“), z těch se pak zhotoví útulna.

Co se týče tepelné izolace, tak přicházejí na řadu opět turisté. Ti mohou cestou sbírat šišky borovice kleč (které je v okolí dostatek), nahoře si je přisypat do stěny, a tím se opět na stavbě podílet. Zajímavostí je, že sběr šišek zde má tradici, protože se tu pravidelně sbírají šišky borovice od dob
1. republiky. Borovice kleč je totiž velice odolná a její semena se používala ke šlechtění jiných stromů. Takto si budova vytvoří vlastní příběh (pro stavbu tohoto druhu důležitý) a turisté si mohou vytvořit k budově vztah, který je bude přitahovat nazpět.

Hotová budova pak bude určena pro přespání až 10 osob. Bude obsahovat ohniště a dvě „pavlače“ na spaní. Do budovy vedou dva vchody pro případ, že by jeden (z návětrné strany) zafoukal vítr sněhem. Pro případ, že by zapadly sněhem oba vchody, je zde ještě nouzový střešní vstup.

Stavba je k zemi přichycena pomocí lana, které od stropu prochází konstrukcí stěny a dole je uchyceno ke skobě zakotvené do země (skály).

Autorská zpráva