Interiér kamenné chalupy

04.01.2022 Rekreace, relaxace

Roman Kučírek, Jan Komárek / 3K Architects
/ Částečná rekonstrukce a návrh interiéru měly zachovat tradiční ráz chalupy a přidat do interiéru decentní moderní prvky.

*

Lokalita

Tradiční kamenná chalupa je součástí několika málo původních chalup, které se nacházejí mimo civilizaci uprostřed krásné přírody, kde jsou dominantou louky, pole, lesy a rybníky.

 

Celkový koncept

Zvláštní, jak se někdy cesty v životě propletou. Klient, kterému jsme navrhovali před pár lety jeho dům, nás doporučil a my se tak dostali ke skvělé klientce, která v nás vložila obrovskou důvěru. Dala nám na starost její srdcovou záležitost. Chalupu, kde vyrostla a strávila dětství. Cílem bylo provést částečnou rekonstrukci a návrh interiéru. Jednalo se o nový interiér hlavního obytného prostoru s kuchyní a jídelnou a úplnou rekonstrukci zadní části chalupy, kde se nacházelo nevyhovující zázemí. Klientka měla jediný požadavek. Zachovat tradiční ráz kamenné chalupy a přidat do interiéru decentní moderní prvky.

 

Navržené řešení

V hlavním obytném prostoru jsme navrhli kuchyň ve tvaru L doplněnou samostatnými vysokými skříňkami pro lednici a troubu s dostatkem úložného prostoru. Místo pro jídelní stůl a obývací část jsme zachovali. Navrhli jsme
s kamnářem nová kamna do míst, kde vždy stávala. Nevyhovující zadní část jsme nechali celou vybourat a navrhli jsme zcela novou dispozici koupelny se sprchovým koutem, komoru, která slouží zároveň jako spíž, a samostatnou ložnici.

 

Materiálové řešení

Materiály jsme chtěli použít tradiční. Takže jsme lokálně nechali odkrýt staré kamenné stěny, které dodávají interiéru toho správného ducha. Nové příčky jsme provedli z cihelného lícového zdiva natřeného bílou barvou. Stropy
v hlavním prostoru zůstaly dřevěné trámové. Pro podlahy v chodbě, koupelně a komoře jsme zvolili šestiúhelníkovou dlažbu. V ložnici je provedena nová dřevěná prkenná podlaha. Kachlová kamna na pečení tvoří společně
s nádherným stolem z masivu pro 10 lidí dominanty hlavního obytného prostoru. Materiál nábytku jsme volili v kombinaci masivního dřeva v tmavě hnědé barvě, které krásně doplňuje pohledové korpusy a dvířka s šedým krycím nástřikem. Spotřebiče jsou k tomu vybrány v černé barvě s mosaznými doplňky.

 

Výběr nábytku

Interiér jsme navrhovali úplně kompletně, takže jsme vybrali stylová světla
a vypínače a zároveň i solitérní nábytek. Ať už se jednalo o židle, pohovku, konferenční stolky i nábytek do ložnice. Dlouho jsme nedostali tak obrovskou důvěru od klientky jako na tomto projektu. Věříme, že se to vyplatilo a ohlasy přímo od klientky, její rodiny a známých to jenom potvrzují, protože se interiér chalupy hodně líbí.

Autorská zpráva
Foto
Martin Šrajer