Freshbar Restart v Červeném Kostelci

22.11.2019 Rekreace, relaxace

Michal Rouha, Martin Chlanda / Atelier Povětroň
/ Motiv propojování lidí je společným článkem gastronomie a informační technologie. V baru Restart je výrazným prvkem internetová síť.           

*

Síť jako zvolený koncept pro architektonický návrh freshbaru na náměstí
T. G. Masaryka v Červeném Kostelci je prvkem spojujícím gastronomii
a informační technologii. Společným článkem těchto dvou nesouvisejících odvětví je motiv propojování lidí, ať už ve virtuálním světě v podobě internetové sítě, či v reálném světě třeba v příjemném baru. Poskytovatel internetu a jeho mapa pokrytí definují jasný charakter – síť, propojení uživatelů – trojúhelníková, lichoběžníková struktura. Výrazným prvkem je malovaná grafika na stěnách, která přebírá tuto strukturu a pracuje s ní dvěma způsoby: odkazuje na již stávající mapu pokrytí (modrá nad pohovkou) a na druhé straně se přimyká k prodejnímu pultu v podobě barevných trojúhelníků v ovocných odstínech. Trojúhelníková a lichoběžníková struktura je patrná i na zařizovacích předmětech – sezení, stolcích, svítidlech, barovém pultu u okna, barových židlích i na venkovním posezení. Celý interiér barevně vychází z korporátních barev firmy Rtyne.net a decentně jsou tyto barvy používány v různých odstínech.

Prostor je jasně funkčně rozdělen do tří prostorů. Prostor baru – pult se zázemím a potřebným vybavením + místo naproti pultu s barovým sezením
+ prostor s pohodlnějším sezením nalevo od vstupu. Místo s barovým pultem
a zázemím, kde se bude připravovat občerstvení, je z prostoru zadního zázemí jakoby vysunuto a materiálově koncipováno jako jeden celek. Barové sezení u okna je pro krátké posezení u novin s možností pozorovat dění
v exteriéru. Pohodlné sezení u vstupu slouží k delšímu pobytu ve freshbaru
a příležitostným setkáváním.

Posezení v exteriéru je řešeno jednoduchou formou dvou stolů a šesti židlí pro venkovní použití. Jedná se o mobilní nábytek, který se bude na zimní období skladovat uvnitř.

Hlavní nápis Freshbar Restart je umístěn nad vstupem. Je proveden jako vyřezávaný lakovaný plech, který je zespoda podsvícen LED diodami. Hlavní logo spínače je umístěno na vstupních dveřích; člověk vstupující dovnitř tak pomyslně mačká i samotný spínač.

Spolupráce na grafice Artut Magrot, Alessandra Svátek / AA.

Autorská zpráva
Foto Michal Rouha a Artur Magrot