Dům ve vinohradu, Úvaly u Valtic

06.04.2020 Rekreace, relaxace

Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora / ORA
/Dům po rekonstrukci a dostavbě chce být důstojným partnerem sousednímu kostelu. Inspirací mu byly italské vinařské domy.

*

Obec na hranicích, která prošla částečnou asanací. V centru obce se momentálně nachází prázdno – vinohrady a zahrady. Uprostřed prázdna stojí kostel a vedle kostela stál malý „šumperáček“. A jeho dostavbu a kultivaci jsme dostali úkolem.

Dům se s kostelem nemůže měřit velikostí, ale může se pokusit být mu důstojným partnerem.

Původní objekt měl čtvercový půdorys, v přístavbě jsme ho zopakovali. Okna dělí fasádu na třetiny. Původní dům se díval pouze jedním směrem, my probouráváme otvory do všech stran, a otvíráme tak další výhledy. Díky tomu bude slunce do domu svítit celý den a fasády dostanou žádanou symetrii. Inspirujeme se italskými vinařskými domy.

Dům bude obýván v létě. Zásadní pro nás bylo maximální propojení
s exteriérem. Kuchyň v přízemí se díky velkým dveřím po všech stranách může stát zahradní kuchyní. Pokoje v patře mají přístup na velkou terasu se skvělým výhledem na celý vinohrad. Výrobní část má vlastní vstup, přičemž z kuchyně je přímý přístup do vinného sklepa. Celý pozemek je obehnán transparentním pletivem.

Zastavěná plocha rekonstrukce 32 m2 (bouraná část 15 m2), zastavěná plocha přístavby 31,4 m2, obytná plocha stavby 63,1 m2, podlahová plocha stavby 95,3 m2.

Autorská zpráva
Foto ORA

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*