- Bydlení IQ - http://www.bydleni-iq.cz -

Chata Na palouku

Mjölk
/ Chata vizuálně navazuje na původní zbouraný objekt, ale poskytuje současný standard rekreačního bydlení majiteli i jeho hostům.

*

Na palouku v lese postavíme Danovi takovou malou pařící chajdu. Bude se tam hódně odpočívat, trochu slavit, dost jezdit na altajkách, ale hlavně tam bude velká pohoda.

Mjölk

*

Na první pohled se zdá, že chata s předsazenou verandou stojí na mýtině odjakživa, jen nově svítí jasně zeleným nátěrem prken. Zapadá totiž do místního koloritu podobně jako staré rekreační objekty. Zásluhu na tom má určitě původní chata, která na místě stávala a z níž projekt nasál atmosféru. Pak se ale podíváte pořádně a objevíte znaky, které jasně hovoří dnešním jazykem. Novostavba by byla ještě soudobější, kdyby projekt neočesaly zásahy CHKO, ale i ve své výsledné podobě působí příjemně, je trochu rozvernou parafrází na chaty, kam se za pár kaček jezdívalo na rekreace ROH.

Interiér s nízkým krbem zakomponovaným do nábytku, a zvláště sestava křesílek vyplétaných bužírkou kolem stolku, jemuž se nožky stylově rozjíždějí, připomíná 70. léta. Prostor otevřený do patra nebo jídelna velkoryse prosklenými stěnami těsně propojená s přírodou, tvarově jednoduché zařízení, ale k němu pár výraznějších designových prvků – podobně pojaté interiéry bychom v té době mohli obdivovat ve víkendových vilách švýcarských nebo francouzských Alp (tehdy samozřejmě jen v zahraničních publikacích).

Dispozice odpovídá potřebám klienta „hodně odpočívat, trochu slavit“. Obytná místnost nabízí všechny formy společenského života: posezení přátel u baru, když jim hostitel připravuje menu, pro větší společnost obrovský jídelní stůl
s panoramatickým výhledem do okolí, intimnější charakter má naopak sezení
u krbu pro odpočinek a chvíle s nejbližšími. Horní patro je soukromým zázemím pro majitele i jeho hosty. Galerie s průhledy do přízemí slouží jako čítárna, jedno křídlo patra je určeno ložnici a navazující koupelně, druhé křídlo třem malým pokojům pro návštěvy.

Tak málo čtverečních metrů, a přitom nechybí nic, co společensky laděný člověk může potřebovat.

-věk

*

*

*

*

*

*

*