Chata Hradečanka, Horní Malá Úpa

20.05.2019 Rekreace, relaxace

Luděk Rýzner, Jiří Vincenc, Ondřej Vápeník / OK PLAN ARCHITECTS
/ Koncept se snaží o citlivý přístup k lokalitě a ctí historický výraz stávající chaty, která je doplněna transparentním hranolem v minimalistické formě.

*

Zásadní rekonstrukce historického horského penzionu v jedné z nejmalebnějších horských vesnic Krkonoš s úžasným výhledem na masív Sněžky nabídne milovníkům hor zajímavý dialog mezi horskou tradicí
a současným architektonickým názorem.

Zadáním byla adaptace objektu na moderní rekreační zařízení, které by v dnešní době mělo být spojeno s kvalitní gastronomií a relaxací ve wellness zóně přímo v komplexu zařízení.  Zvolený koncept se snaží o citlivý přístup k lokalitě Krkonošského národního parku a ctí historický výraz stávající chaty, která je doplněna transparentním hranolem v minimalistické formě. Přístavba je od rekonstruovaného objektu odtržena – tím vznikají dvě malá atria volně propojená s úbočím svahu, kde se nachází pata hlavní sjezdovky lyžařského areálu.

Interiér je navržen v souladu s konceptem kontrastu dvou hmot, tradiční
a nové. V rekonstruovaném objektu jsou použity tradiční materiály historických horských stavení (zejména dřevo, kámen, ruční omítky) včetně dominantních kachlových kamen. Do nového objektu se propisuje strohé řešení podtrhující celkové vyznění domu. Prostory jsou provázány shodnými materiály, které se však odlišují rozdílným zpracováním či povrchovou úpravou. Například původní část má fasádu z opalovaného dřeva, které se opakuje na podhledu nové přístavby.

V přízemí původního objektu se nachází restaurace s italskou kuchyní, ke které náleží i pizza pec v hlavním prostoru. Ve druhém podlaží se nacházejí standardní pokoje pro hosty, v podkroví pak luxusní apartmány.

Přístavba skrývá v suterénu profesionální vinný sklep, v přízemí salonek, wellnes zónu a v patře „aprés-ski bar“ bezprostředně navazující na sjezdovku.

Zastavěná plocha: 346 m2 (původní část) + 180 m2 (přístavba)
Užitná plocha: 600 m2 + 330 m2
Kapacita: 10 pokojů

Autorská zpráva
Foto Robert Žákovič

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*