Mjolk architekti věnovali městu Liberec saunu

22.09.2010 Rekreace, relaxace

Liberecký ateliér mjölk architekti splnil svůj slib daný na poslední Pecha Kucha Night Prague a v utajení vybudoval přes noc na Liberecké přehradě veřejnou saunu.


Sauna stojí od čtvrtka 17. září na dosud nevyužívané chátrající betonové platformě, která vyrůstá z vodní plochy Liberecké přehrady (Vodní nádrž Harcov) jen pár desítek metrů od veřejné promenády a pláže. Jde o veřejností hojně užívaný prostor, kde obzvláště v letních měsících panuje čilý společenský ruch.

Ke stavbě sauny nebylo vydáno žádné povolení a celá plánovaná akce byla do poslední chvíle držena v tajnosti. Nábřeží přehrady a dotčená betonová platforma jsou v majetku města Liberce, vodní plocha nádrže je majetkem Povodí Labe, s.p. Žádný z dotčených orgánů se k nově vybudované sauně ještě nevyjádřil. S napětím očekáváme, jak se k celé věci postaví.

Ateliér mjölk architekti pořádá v pátek 24. září v 19.00 večerní posezení v nedaleké kavárně Bez konceptu, v rámci kterého bude sauna slavnostně předána zástupcům města Liberec. Od tohoto dne bude sauna k dispozici všem obyvatelům města, a to zcela zdarma. Provoz sauny bude zajišťován právě z této kavárny, kde budou k dispozici klíče od objektu a možnost zakoupení dřeva do kamen. Z nástupního místa na nábřeží se lze dostat k sauně pomocí loďky s vesly.

Ateliér mjölk architekti chce tímto počinem upozornit na neomezené možnosti kultivace veřejných míst a veřejného života, ke které stačí jen nápad, nadšení pro dobrou věc a trocha peněz.

Autorská zpráva
Foto Tomáš Tesař
*

Základní údaje o sauně
Příprava: 5 dní
Stavba na přehradě: 8 hodin
Náklady: 55 000 Kč

Středa 15. září 20.00 přednáška na Pecha Kucha Night Prague, kino Aero, Praha
Středa 15. září 23.00 – 08.00 utajená stavba sauny, Liberecká přehrada
Čtvrtek 16. září 17.00 slavnostní otevření za účasti veřejnosti, Liberecká přehrada
Pátek 24. září 19.00 oficiální předání zástupcům města, kavárna Bez konceptu, Liberec

*

Pozn.: Redakce stejně jako architekti s napětím očekává reakci dotčených orgánů. Saunu a celou akci mjölk architekti podrobně představí na přednášce v rámci výstavy studentských projektů soutěže Bydlení IQ. Termín přednášky brzy uvedeme v aktualitách.