- Bydlení IQ - http://www.bydleni-iq.cz -

A Room for London

Jan Mach, Pavel Nalezený, Jan Vondrák / mjölk architekti
Návrh apartmánu na střeše koncertní síně Queen Elizabeth Hall se v mezinárodní architektonické soutěži probojoval do finále pěti oceněných.

Ateliér mjölk architekti zaznamenal úspěch na mezinárodním poli architektury. V prestižní soutěži A Room for London (Prostor pro Londýn), které se zúčastnilo více než pět set ateliérů z celého světa, se jejich návrh probojoval do nejužšího finále, kde se utkal se čtyřmi konkurenčními návrhy.

Zadáním architektonické soutěže byl návrh samostatně stojícího apartmánu na střeše budovy koncertní síně Queen Elizabeth Hall v centru Londýna. Apartmán podle vítězného návrhu se začne stavět v průběhu tohoto roku a v roce 2012 bude patřit mezi atrakce XXX. letních olympijských her v Londýně. V apartmánu se budou moci ubytovat dva hosté a strávit tak noc v unikátním architektonickém díle s úchvatným výhledem na centrum Londýna.

Pořadatel soutěže, britská společnost Living Architecture, realizuje a provozuje hotely podle návrhů světově známých architektů, jako jsou Peter Zumthor či MVRDM. Mjölk architekti tak byli jen krůček od možnosti zařadit se do výjimečné společnosti. Jejich návrh ale nakonec realizován nebude, odborná porota jej ocenila peněžitou odměnou a zařadila na 2.–5. místo.

*

Genius loci – exponovaná viditelnost

Střecha mekky britského hudebního dění The Queen Elizabeth Hall v Londýně je jedním z nejexponovanějších míst na břehu řeky Temže.  Rozhodli jsme se vzít charakter místa za ústřední motiv našeho konceptu a navrhli dům, který bude využívat vizuálního kontaktu budoucích návštěvníků domu s městem a jeho obyvateli. Interakce podnícená zrakovými vjemy je základem lidské přirozenosti. Cílem návrhu je předdefinovat expozici obyvatel hotelového pokoje, aniž bychom hrubě narušovali jejich nejintimnější soukromí. Náhradou za odhalení vlastního soukromí městu získává návštěvník šanci stát se hercem na mimořádném jevišti, protagonistou hry ovlivňující náhodné kolemjdoucí i zaryté diváky svým výstupem na pódiu hotelového pokoje.

Popis objektu

Hlavní konstrukce domu je tvořena ocelovými příhradovými nosníky, známými z nástřešních reklamních ploch a billboardů. Plášť domu tvoří prefabrikované dřevěné panely s povrchem z voděodolné březové překližky. Součástí budovy je rampa pro tělesně postižené na zadní straně domu. Celý apartmán je od podlahy až ke stropu prosklený a otevírá úžasný panoramatický výhled nejen na londýnská nábřeží Temže.

U vstupu je situována zdvihací plošina a toaleta pro tělesně postižené. Plošina slouží jako výtah do horního patra. Za výtahem se ukrývá blok výsuvných skříní, navazující na kuchyňský blok, omezený podmínkami soutěže pouze na lednici, bar, mikrovlnnou troubu a rychlovarnou konvici. Za kuchyní je umístěn podlouhlý jídelní stůl, jenž sousedí s převýšeným obytným prostorem zakončeným knihovnou plnou londýnských klasiků. V horním patře se nachází z větší části klidová zóna s lodžií, je zde také hygienické vybavení s volně stojící vanou. Míru intimity si v odpočinkové části může návštěvník regulovat integrovanými podlahovými roletami. V ostatních částech domu rolety nejsou.

V noci

V noci, kdy živoucí nájemníci hotelového pokoje zmizí v soukromí a stanou se neviditelnými okolnímu světu, vstupuje na pódium poněkud jiný okruh obyvatel. Přízračné světelné obrysy, neviditelné za denního světla, se po setmění začnou potulovat po celém domě. Jakmile skuteční obyvatelé zmizí pozorujícím z očí, siluety začínají znovu prožívat svůj den, ovšem v úplné nezávislosti na fyzikálních zákonech či logice. Tyto přízraky mohou Londýňané sledovat z poměrně velké vzdálenosti a nechávat se unášet jejich hrou, inspirovanou denním pohybem živých návštěvníků domu.

Soukromí

Soukromé prostory si mohou obyvatelé hotelového pokoje vytvořit pomocí jednoduchého mechanismu s textilní roletou, kterou lze vytáhnout směrem od podlahy.  Pokud s tím návštěvník předem souhlasí, je ve veřejných částech domu snímán jeho pohyb a zvuky. Vše se zaznamenává jako podklad pro večerní animace. Od soumraku do úsvitu jsou pak tyto lidské siluety – souputníci času – v sekvencích animovány na podkladní interiérovou LED zeď.  Postavy jsou zobrazovány náhodně a v modifikované podobě. Modifikací chápeme například násobení, opakování, přerušení nebo narušení.

Autorská zpráva
Foto z podkladů pro soutěž
*

Podívejte se na noční přízraky [1].