Dva domy na Šumavě

05.08.2019 Individuální bydlení, Rekreace, relaxace

Peter Lacko, Filip Tittelbach, Tereza Schneiderová, Markéta Burešová
/
A.LT architekti / Oba domy vycházejí z objemového a tvarového uspořádání původní šumavské zástavby.

*

Objekty slouží k bydlení i k pronájmu na rekreační účely. 2x 2 apartmány jsou navrženy tak, aby umožnily různé kombinace režimů pro cca 4x 6 až 8 osob.
Návrh podléhal schválení CHKO Šumava a zcela vyhověl jejich požadavkům. Respektuje objemové a tvarové uspořádání původní šumavské zástavby. Budova má obdélníkový půdorys v poměru stran 1:2, sedlovou střechu s přesahem a požadovaným sklonem. Domy jsou situovány delší osou rovnoběžně s vrstevnicemi, částečně zapuštěny do terénu. Požadované osazení se zapuštěním domu až ke hraně střechy umožnilo přístup do obou podlaží novostavby z úrovně terénu.
Velkorysé podkroví – jeho pozici nad terénem s přímou vazbou na jihozápadní stranu, krásné výhledy a možnost dobrého prosvětlení – jsme využili k umístění obytného prostoru. Pokoje jsou umístěny v dolní části objektu.
Domy jsou děleny na dvě samostatné bytové jednotky. Obě jednotky jsou dispozičně totožné – zrcadlově převrácené podle střední osy. Jsou odděleny společným závětřím (2. NP) a technickým zázemím (1. NP). Hlavní vstup do bytů je přístupný přes společné nevytápěné závětří ve střední části domu, ze kterého se schodištěm lze dostat přímo na úroveň 1. NP (technické zázemí). Do obytného prostoru s kuchyňskou linkou se vchází přes zádveří s přístupem do šatny a na WC. Obytný prostor je rozšířen o balkon ve štítě domu a terasu na terénu přístupnou vikýřem na jihozápadní podélné straně domu. Prostor je osvětlen velkými štítovými okenními otvory doplněnými střešními okny. V přízemí bytové jednotky, přístupné po vnitřním  jednoramenném schodišti, jsou situovány dvě samostatné ložnice, pracovní kout, WC, koupelna a šatna. Podél celé severovýchodní strany je přesahem střechy vytvořeno velkorysé podloubí.
Konstrukce objektů je převážně zděná z keramických bloků. Stropy jsou keramické, krovy dřevěné. Jako krytina byl z cenových důvodů místo původně navrženého přírodního šindele použit umělý. Obložení fasád je z modřínu. Při zapuštění do svahu objekt domu od terénu odděluje monolitická ŽB opěrná stěna. Objekty jsou vytápěny kotlem na peletky.

Autorská zpráva
Foto Jan Vošalík a www.chalupy-sumava.cz

*

Více na www.chalupy-sumava.cz

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*