Dům jako místo pro setkávání

29.11.2019 Individuální bydlení

Robert Konieczny, Katarzyna Furgalińska, Aleksandra Pieczara / KWK Promes / Bydlení pro osm rodin má „společenskou” zónu, noční zóna je rozdělena do osmi soukromých domků.

*

Stavba by měla být místem pro setkávání osmi spřízněných rodin. Podstatou koncepce bylo použití kruhového půdorysu, protože kruh je symbolem setkávání odedávna. Původní uspořádání bylo upraveno, protože polokruh umožnil lepší výhled na nedaleké jezero.

Společenská zóna byla ukryta v přirozeném svahu pozemku. Noční zóna byla umístěna do horního patra a rozdělena do osmi jednotek, aby bylo zaručeno soukromí každé rodiny. Tvar jednotek měl odpovídat domům v sousedství. Nakonec vznikla budova, která je něčím mezi rodinným domkem, bytovým domem a domem pro hosty.

Autorská zpráva

*

Robert Konieczny (*1969) je vůdčí osobností katovického architektonického ateliéru KWK Promes,  společně s Marlenou Wolnik (*1973) zakladatelem kanceláře.
V roce 2007 se ateliér KWK Promes dostal na seznam 101 nejzajímavějších světových architektonických studií, jež vybral renomovaný časopis Wallpaper. Uskupení KWK Promes bylo vybráno také španělským nakladatelstvím Scalae mezi 44 nejlepších mladých architektů světa. Na druhé mezinárodní soutěži mladých architektů (International Young Architects´ Contest) Leonardo 2007 získal ateliér KWK Promes zlato za návrh Skrytého domu ve Slezsku.