Balint House, Bétera, Valencie

29.10.2018 Individuální bydlení

Fran Silvestre Arquitectos
/ Vyzvednutý objem domu zabírá jen nezbytně nutnou plochu parcely,
aby mohla být co nejlépe využita jako volná zahrada.

*

Dům byl postaven na výjimečném místě: volná krajina s golfovým hřištěm nedaleko Valencie se stala výchozí inspirací pro řešení projektu.

Návrh domu je založen na eliptickém půdorysu, který dokázal obsáhnout bohatý vnitřní program, jeho objem se přitom minimálně podepisuje na charakteru pozemku. Čtyři betonové podpěry spodního podlaží nesou obloukovou střechu, hmota s průběžnou fasádou vytváří dojem jediného, téměř levitujícího podlaží. Aerodynamické tvary přitom odvádějí pozornost oka směrem do hloubky navazující krajiny.

Vyzvednutý objem zabírá jen nezbytně nutnou plochu jižní části parcely, aby mohla být co nejlépe využita jako volná zahrada. Boční hranice pozemku se ztrácejí v zeleni a tvoří přirozený přechod do okolního prostředí. Oblé prvky domu a terénních úprav navíc odpovídají urbanistické povaze okolí, připomínají zakřivené tvary vegetačních porostů a jezírek golfové krajiny.

Vnitřní prostory domu jsou propojeny prostřednictvím dvoupodlažního centrálního prostoru, který slouží jako horizontální i vertikální komunikace. Shora je prosvětlen velkým střešním světlíkem, který vytváří na podlaze „světelný koberec“.

V přízemí na tuto centrální halu navazuje obytný prostor otevřený do zahrady, zakřivené části půdorysu vyplňují obslužné místnosti, zařízení kuchyně
a úložné prostory. V horním podlaží na galerii haly navazují soukromé pokoje doplněné šatnami a koupelnami. Ložnice jsou propojeny s terasami umístěnými v užších koncích elipsy, dům tady poskytuje intimně uzavřené venkovní prostory. Na soukromé terasy zapuštěné do terénu navazují i pokoje v podzemí.

Plocha pozemku: 1200 m2
Plocha domu: 772 m2

Autorský tým: Fran Silvestre, Fran Ayala, Ángel Fito, Adrián Mora, Jordi Martínez, Maria Masià
Interiér: Alfaro Hofmann
Spolupráce: David Gallardo, Carlos García

www.fransilvestrearquitectos.com
facebook.com/FSilvestreArquitectos

Podle autorské zprávy
Foto
Diego Opazo

 

Podívejte se na video: https://vimeo.com/114534167

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*