Nízkoenergetický obytný soubor Měcholupy

17.08.2011 Bytové domy, Ekologie

Luděk Podlipný, Martin Sladký / Podlipný Sladký architekti
Tři bytové domy mají nadstandardní zateplení, zasklení trojskly, teplovzdušné vytápění, rekuperaci, solární kolektory a fotovoltaiky.

Obytný soubor Měcholupy se nachází v historickém centru městské části Dolní Měcholupy. Soubor je postaven na úzkém a dlouhém pozemku, který je orientován východozápadním směrem. Obytný soubor se skládá ze tří třípodlažních objektů (označených I, II a III) na společné podnoži podzemního parkingu.

Obytný soubor obsahuje celkem 43 bytových jednotek, 55 garážových stání a 2 nebytové jednotky. V dispozicích převažují byty s většími výměrami kategorie 3+kk a 4+kk, tedy byty pro rodinné bydlení, doplněné v malé míře byty 2+kk a 1+kk.

Objekty mají celkem pět schodišťových sekcí s výtahem, které se v hmotě domu propisují ve formě hranolovitých „věží“ s plochou střechou. Hlavní hmota domů je zastřešena sedlovou střechou s mírným sklonem.  Objekt I je navržen půdorysně ve tvaru T a svojí východní fasádou je orientován do návsi Dolních Měcholup. V parteru do návsi jsou navrženy dva menší nebytové prostory.  Jednotlivé vstupy do schodišťových sekcí jsou ze severní strany propojeny obslužnou areálovou komunikací.

Obytný soubor je navržen a zrealizován v nízkoenergetickém standardu ENB A. Všechny konstrukce domu jsou navrženy s nadstandardním zateplením, jsou použita okna s trojskly. Každá bytová jednotka má teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla pomocí větrací jednotky firmy ATREA. Zdrojem tepla je malý elektrický kotlík o výkonu 3-6 kW. Ohřev teplé užitkové vody zajištuje elektrický bojler s podporou dvou solárních termických kolektorů umístěných na střeše objektu. Celá technologie pro vytápění a ohřev TUV je umístěna v technické místnosti/komoře každého bytu. Vytápění a ohřev vody je tedy řešen jako decentrální. Díky tomu došlo ke zkrácení rozvodů a navíc všechny tepelné ztráty z rozvodů jdou zpět do bytů. Jižní polovinu sedlových střech pokrývají pole fotovoltaických panelů.

Z hlediska návrhu fasád je patrný zásadní rozdíl mezi severní a jižní  fasádou domů. Severní fasáda, orientovaná k areálové komunikaci, je poměrně jednoduchá, uzavřená, s malými okny. Fasádě dominují vertikály schodišťových věží obložených tmavě hnědými cihelnými pásky. Vstupy a podhledy stříšek jsou obloženy červeným obkladem z kompaktních desek TRESPA.  Na jižní fasádu jsou orientovány především obytné místnosti jednotlivých bytů. Konzoly lodžií a balkónů tak vytvářejí výraznou plasticitu a hlavní výrazový prvek jižní fasády. Přízemní byty mají na střeše podzemního parkingu pobytové terasy a o 1,2 metru níže jsou umístěny předzahrádky k jednotlivým bytům. Venkovní ocelová schodiště jsou ukryta za zídky z gabionů. Na západní a jižní fasádě, nad okny, která nejsou stíněna konzolou lodžie nebo balkónu, jsou navrženy schránky pro venkovní žaluzie. Schránky na žaluzie mají provedenou přípravu na elektro ovládání a budoucí uživatel se tak může kdykoliv rozhodnout pro montáž žaluzií.

Autorská zpráva
Foto Filip Šlapal

*

Stavba byla oceněna cenou Český energetický a ekologický projekt roku 2009.