Architekti na Salonu dřevostaveb

17.01.2014 Ekologie

Tři renomovaní zahraniční architekti představí své práce na Salonu dřevostaveb 2014. Letošní ročník této přehlídky moderní dřevěné architektury je doprovázen atraktivním programem.

*

Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka kvalitní moderní architektury ze dřeva. Formou výstavy, přednášek, projekcí a odborné literatury nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout na jediném místě výběr toho nejlepšího, co v tomto oboru za poslední rok vzniklo. Přehlídka má těžiště na veletrhu Dřevostavby. Po zbytek roku se pak výstava pravidelně představuje i v dalších městech České republiky a na Slovensku. Přehlídka Salon dřevostaveb je určena především široké veřejnosti, které se snaží zprostředkovat nejširší možné spektrum informací o rychle se rozvíjejícím odvětví dřevostaveb. Setkávají se zde architekti a odborníci nejen z České republiky, ale z celého světa. V uplynulých letech jsme měli možnost setkat se zde s architekty z Kanady, Norska, Rakouska, Finska a Belgie.

V průběhu soboty 8. února se v auditoriu Salonu dřevostaveb (ve střední hale Průmyslového paláce na Pražském výstavišti v Holešovicích) konají přednášky rakouského architekta Matthiase Heina, slovenského architekta Pavola Pokorného a norského architekta Geira Brendlanda.

Matthias Hein, jehož práce je velmi úzce spjata s oblastí Vorarlberska, celosvětově uznávanou kolébkou kvalitní moderní architektury, představí svůj pohled na architekturu ze dřeva a podělí se o své zkušenosti. To vše na ukázkách práce ateliéru HEIN Architeken. Jeho ateliér vytváří projekty po pečlivé analýze co nejširšího spektra parametrů, které se promítají do výsledné podoby domu. Sám k tomuto tématu říká: „Architektonický design je jako odkrývání tajemství“. Podrobněji bude představen projekt mateřské školky Muntlix.

Druhým hostem bude slovenský architekt Pavol Pokorný, který se
v přednášce na téma „Na cestě k lepším domům“ bude věnovat tomu, jak se mění role architekta a vnímání architektury v kontextu společenské objednávky stavět energeticky úsporněji a ekologicky zodpovědněji. Přednáška bude ilustrována ukázkami prací ateliéru Pokorný architekti z let 1993 až do současnosti s důrazem na aktuální realizace, zvláště pak pasivní dřevostavbu ve  Stupavě na Kremenici.

V průběhu tohoto odpoledne vystoupí také norský architekt Geir Brendland, který představí severský přístup k dřevostavbám v Norsku. Je jedním ze zakládajících partnerů norské kanceláře Brendeland & Kristoffersen, která vznikla v roce 2002 v Trondheimu poté, co autorská dvojice vyhrála první cenu v soutěži na projekt „Svartlamoen housing“. Svartlamoen, upadající industriální čtvrť Trondheimu, byla územním plánem určena pro obytnou funkci. Vítězný návrh ateliéru Brendeland & Kristoffersen (soubor dvou obytných budov) nejenom zahájil přestavbu čtvrti, ale sloužil také jako základ pro pozdější proměny Svartlamoenu. Práce v této oblasti pak pro kancelář pokračovala návrhem renovace kulturního centra a konverze dřívější prodejny automobilů na mateřskou školu. Mezi další pozoruhodné práce ateliéru patří například výstavní „kabina“ nazvaná „Berlin box“, projekt jménem „100% Norway“ navržený pro prezentaci ambasády Norského království v v Londýně a Vila Nillsen v Norském Borgenu.

Podle tiskové zprávy
Foto archiv přednášejících

*

Program
Sobota 8. února
15.10   Pavol Pokorný
15.40   Matthias Hein
16.40   Geir Brendland

Více informací na www.salondrevostaveb.cz