Spa budoucnosti má jméno Solitaire

14.10.2011 Design, Zahrady a bazény

Na letošním Designbloku se české veřejnosti poprvé představil nový model spa, který byl na mezinárodním veletrhu bazénů, spa a wellness Piscine 2010 v Lyonu oceněn jako nejlepší spa roku 2010.

+

Solitaire je masážní bazén (spa), který vizionářským pojetím, použitím materiálů, technologiemi i designem předběhl svoji dobu. Mezi spa tak vlastně Solitaire svojí zásadní inovací se třemi novými patenty vytvořil samostatnou kategorii.
Pro architekty nebo majitele rodinných domů bude možná rozhodující vlastností nového „spáčka“ schopnost přizpůsobit se stylu stavby nebo interiéru, vytvořit vzhled podle vlastních představ. Výrobce, česká rodinná firma USSPA, se moderní architekturou nechává inspirovat a s architekty dlouhodobě spolupracuje. Svůj zájem o architekturu ostatně dokazuje i tím, že se stala jedním z partnerů naší soutěže pro studenty architektury.

+

Pokud se někdo o vlastnosti masážních bazénů více zajímá, stačí mu inovace Solitairu stručně shrnout do čtyř základních bodů:

  • DESIGN – nová kombinace materiálů Multi Bond® a unikátní Body Set System®
  • AUTOMATICKÝ KRYT ACS® – revoluční řešení zakrývání a odkrývání spa
  • TECHNOLOGIE – nový software vyvinutý v USSPA, dotykový displej na intuitivní ovládání a inteligentní systém řízení ISM®
  • INDIVIDUALIZACE – nekonečné možnosti úprav a řešení opláštění na míru

Méně zasvěceným ale představíme unikátní vlastnosti Solitairu podrobněji. V oboru wellness se totiž stal Solitaire událostí roku a získal dvě zahraniční ocenění ještě dříve, než se představil na domácí scéně.

Design a nové funkce

Skořepinu spa vytvořenou z akrylátu poprvé doplňuje moderní, vysoce odolný materiál Corian. Novátorská kombinace obou materiálů Multi Bond® je chráněna patentem. Hladká deska z ušlechtilého Corianu definuje tvar celé spa a v podobě funkčních prvků prolíná do vnitřního prostoru. Objevuje se také na ovladačích regulace a opláštění displeje.
Z Corianu je vytvořena lavice umožňující nové využití vnitřního prostoru spa
– výrazně zvětšuje kapacitu, mohou být současně obsazena lehátka i lavice (pod lavicí je volný prostor pro nohy s tryskami na masáž chodidel). Dalšími unikátními prvky z Corianu jsou vložené sedáky. Lze je snadno posunout a prodloužit tím podporu pod stehny, přizpůsobit lehátko každému uživateli na míru. Patentované řešení Body Set System® přispívá k většímu pohodlí,
a násobí tak účinek relaxace.
Autorem designu je akademický sochař Petr Slanina, který je od roku 1998 zaměstnancem společnosti USSPA. „Ve své tvorbě vždy hledám formu, která zpřístupní prožitky a znásobí užitek. Dávám funkci tvar, protože design a funkce musí jít ruku v ruce.“

Automatický kryt ACS

Termokryt chránící běžné „spáčko“ před úniky tepla bývá pro mnohé uživatele určitou bariérou pro častější relaxaci, lidem se nechce kryt zvedat a přenášet na jiné místo.
Solitaire je ale opatřen krytem originální konstrukce, která funguje podobně jako střecha kabrioletu. Kryt je ovládán jediným tlačítkem, odpadá veškerá manipulace, není potřeba odkládací prostor. Termokryt zachovává izolační funkce, ale navíc má automatický zvedací mechanismus, patentovaný Automatic Cover System ACS®.

Technologie

Při relaxaci se člověk nechce rozptylovat rušivými vlivy nebo komplikovaným ovládáním.
Výklopný dotykový displej Solitairu je proto stále po ruce, prostřednictvím LCD obrazovky se jednoduše i bez návodu ovládají všechny funkce (masáže, osvětlení, nastavení teploty, úsporných režimů, data a času). Solitaire je ale doplněn ještě o další praktické funkce. Software nové generace zastane veškerou péči o spa bez ohledu na to, zda se právě používá, či nikoliv.
Systém řízení Intelligent Spa Management ISM® nepřetržitě vyhodnocuje užívání spa a na základě získaných dat upravuje parametry, jako jsou energetická úspornost, intenzita filtrace nebo ozonizace. Ve výsledku výrazně usnadňuje údržbu a zefektivňuje provoz. ISM® navíc přináší i funkce, které jsou v oboru spa novinkou – např. průvodci, alarmy či analýza provozu.
Ovládání Solitairu je možné integrovat do inteligentního řízení domu. Solitaire je připraven na pokyny třeba i ze zahraniční cesty. Lázeň tak může být k dispozi trvale, anebo jen přesně podle přání. Vzdálený přístup k systému řízení Solitairu navíc umožní servisnímu oddělení reagovat dokonce dříve, než majitel sám vůbec zjistí potřebu servisu.

Individualizace

Každý Solitaire může být originálním designovým kusem podle stylu domu, návrhu architekta nebo představ uživatele.
Barevné ladění vnitřní části spa se dokáže přizpůsobit požadavkům, barvu akrylátu lze vybrat podle vzorníku, Corian je dostupný v obrovské škále barev a odstínů.
Nová konstrukce Solitairu umožňuje prakticky neomezené možnosti ztvárnění vnějšího opláštění. Tvar, materiál, barva, struktura – to vše se může téměř libovolně přizpůsobit vlastnímu návrhu. Solitaire se dodává v základní úpravě připravené pro individuální opláštění nebo zabudování do země,  je ale třeba dodržet technické požadavky na materiály (hmotnost, nasákavost apod.)
a konečné řešení musí být odsouhlaseno firmou USSPA.
Uživatel si může vybrat také z připravených kolekcí vnějšího opláštění, na nichž se podíleli renomovaní architekti a designéři. Exteriér spa, který se představil na Designbloku pod názvem Solitaire Plato, je vyroben z ortobetonu a navrhli ho MOLO architekti – Patrik Zamazal, Pavel Gritz, Tereza Kučerová, Jan Dobeš a Jaroslav Chramosta. Myšlenku originálního prosvícení ortobetonu optickými vlákny vysvětluje autor jeho grafického návrhu Jaroslav Chramosta: „Autorská realizace obkladů spa Solitaire je kombinací pevného materiálu a světla. Mnoho designových produktů vyjadřuje svou podstatu skrze dekory na povrchu tvaru. Mohou být jazykem a klíčem ideje. Konkrétní prezentované zpracování nám představuje světelný motiv inspirovaný prouděním vzduchu a vody. Nabízí nám iluzivní pohled skrze tvar a stylizovanou pointilistickou formou zobrazuje vlny, jejich pohyb a šíření. Je to první vizuální kontakt s harmonií, která je podstatou prožitku uvnitř spa.“

První domácí prezentace

V tajemné futuristické expozici Michala Kunce a Michala Matějíčka (Atelier Kunc) se Solitaire poprvé představil domácímu publiku v Praze 4. října na slavnostním večeru USSPA. Premiéra v rámci Designbloku byla pro rodinnou firmu i dalším významným krokem: zakladatel a majitel Petr Kolář, který v ten den slavil 60. narozeniny, tu oficiálně předal „žezlo“ své dceři Kateřině Kadlecové. Velký zájem hostů i nominování odbornou porotou na Cenu za nejlepší nový výrobek byly určitě nejlepším narozenonovým dárkem.

-věk
Foto USSPA a Jaroslav Chramosta