Příběh stolů

17.10.2013 Design

Petr Vágner / AI – DESIGN
Kolekce stolů byla vystavena na Designbloku 2013, nyní si stoly můžete prohlédnout v kavárně TriCafé na Anenském náměstí.

*

Záměr
Záměrem bylo vytvořit příjemný a bezvadně funkční doplněk interiéru, který zároveň umí navodit vlastní atmosféru. Důležité pro mne bylo, jak se člověk bude cítit, když si ke stolu sedne a stráví u něj nějaký čas. Co bude vnímat, až se ho dotkne, a jak bude celkově působit. K tomu, aby byl pocit ze stolů co nejlepší, pomáhá i perfektní řemeslná kvalita, s jakou jsou vytvořeny do posledního detailu. Všechny podnože jsou vyrobeny z nerezové oceli, která je ručně leštěna, skleněné desky jsou ručně pískované.

Téma průhlednosti
Téma průhlednosti stolní desky, které se prolíná u každého stolu, bylo pro mě nesmírně důležité. To, co vidíme, nebo naopak nevidíme, když člověk sedí
u stolu, ovlivňuje náš celkový dojem a nepřímo i naše jednání. Proto jsme citlivě pracovali s pískováním. U jídelních stolů je průhledná jen malá část úplně ve středu, aby nedocházelo k nechtěným pohledům pod desku stolu. Zároveň se však jemně odhaluje vlastní podnož stolu, kterou tvoří vždy tři navzájem propojené nohy.

Sluneční stůl
Stůl barevný má uprostřed desky kruhové sklo, které je směrem od obvodu ke středu pískováno do ztracena. Když pohlédneme do středu, zobrazí se nám jakoby v mlze konstrukce stolu pod deskou. Vidíme přitom jasně jen její prostřední část, ale k okraji skla vše jakoby mizí, ztrácí se v oparu nad ranní loukou prozářenou vycházejícím sluncem. Proto jsme velký stůl se žlutou deskou nazvali Sluneční.
Skleněný střed stolu lze jednoduše vyjmout a v budoucnu bude možnost dokoupit otočnou desku, mělkou nádobu na led nebo praktický dřevěný střed na odkládání horkého nádobí.
Rozměry: Ø 1600 mm, výška 740 mm
Deska stolu – lakovaná MDF se skleněným středem
Podnož – leštěná nerez

Měsíční stůl
Skleněná deska Měsíčního stolu dokáže vést světlo přes pískování až k oblé hraně a zářit do prostoru. Stůl při osvětlení působí jako zářící bod, jako hvězda na obloze rozzářená měsíčním světlem. Může se stát hlavním motivem jídelny, restaurace, kavárny, nebo zasedací místnosti.
Rozměry: Ø 1600 mm, výška 740 mm
Deska stolu – sklo pískované, ve středu průhledné
Podnož – leštěná nerez

Konferenční stolek
Konferenční stolek vychází z konceptu velkého skleněného stolu. Pro zvětšení odkládací plochy má dvě úrovně skleněných desek. Otvorem spodní desky prorůstají nohy stolu k desce horní jako stonky rostliny, která podpírá svůj květ.
Vrchní deska Ø 850 mm, výška 400 mm
Spodní deska Ø 750 mm, výška 212 mm
Desky stolu – sklo pískované
Podnož – leštěná nerez

Stolek na víno
Stolek na víno má uprostřed otvor pro umístění láhve. Láhev se prostrčí skleněnou deskou a spočine na nohách stolku. Největší pozornost jsme věnovali styku stolu a láhve, přesněji místům, kde se navzájem dotýkají. Aby nedošlo k poškození jednoho nebo druhého, je do otvoru skleněné desky důmyslně vložena ochranná guma. Stejné řešení jsme použili v místech, kde se láhev dotýká kovových nohou. Manipulace s láhví je tedy zcela bezpečná. Stolek je možné používat se všemi typy lahví vína, sektu i šampaňského.
Rozměry: Ø 350 mm, výška 500 mm
Deska stolu – sklo pískované
Podnož – leštěná nerez

Autorská zpráva
Foto Kristina Hrabětová

*

Kolekci stolů prodává společnost Designium (www.designium.cz).