Národní cena za studentský design 2011

15.11.2011 Design

Vítězkou dvacátého ročníku Národní ceny za studentský design se stala studentka Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem Anna Marešová. Za erotické pomůcky Whoop-de-doo získala šest cen.

+

+

V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno celkem 186 prací z 23 středních a vyšších odborných škol, 12. univerzit a vysokých škol. Studenti soutěžili v oborech produktový design, grafický design, oděv, obuv a doplňky, šperk, nábytek, sklo, porcelán a keramika, svítidla, interiér a architektura a textil.

Národní cenu za studentský design vyhlásil poprvé předloni Design Cabinet CZ. Navazuje na soutěže, které organizovalo od roku 1991 Design centrum; to bylo roku 2007 z nepochopitelných důvodů násilně zrušeno.

Porota ocenila celkem 15 prací jako Dobrý studentský design, vybrala 5 prací, jimž připadla cena za Excelentní studentský design a zvolila nejlepší práci, které byla udělena Národní cena za studentský design. A na té se letos shodli porotci téměř jednohlasně.

Národní cena za studentský design

Anna Marešová / Whoop-de-doo Erotické pomůcky pro ženy
Design Whoop-de-doo odráží přesvědčení, že erotické pomůcky by neměly
v lidech vzbuzovat  pocit studu, ale měl by to být běžný utilitární předmět se specifickými nároky na funkčnost. Těm byla věnována pozornost téměř vědecká. Anna konzultovala své návrhy s odborníky z oblasti gynekologie, sexuologie, genderových studií, s technology a výtvarníky, zpracovala podrobné dotazníky pro veřejnost a dlouze vybírala nejvhodnější materiál
i vnitřní komponenty pomůcek. Tvary vibrátoru, vibračních vajíček a venušiných kuliček Whoop-De-Doo nejsou žádným expresivním designovým výstřelkem, ale jsou to vkusně, citlivě a pragmaticky pojaté formy, které mají uspokojit široké spektrum běžných uživatelů a pomoci odstranit jedno nepřiměřené společenské tabu. Za povšimnutí stojí novátorské indukční nabíjení, velký důraz položila autorka i na grafický design a kvalitu celé prezentace produktů.

(Pozn.: Cenu vítězce předal sexuolog Radim Uzel, který podotkl, že vítězství této odvážné práce ho těší tím více v době, kdy se ve společnosti diskutuje o zrušení sexuální výchovy na školách.)

+

Excelentní studentský design

Kristýna Pojerová / Skleník – Interiérové svítidlo určené pro pěstování rostlin
Skleník je založen na jednoduchém nápadu, který zabíjí dvě mouchy jednou ranou – využívá odpadní teplo žárovky a její světlo pro pěstování bylinek. Jednoduchý, kultivovaný tvar Skleníku je inspirován růstem bylin a dokreslen barevně zajímavými strukturami kamínků, hlíny a svěže zelených mladých rostlinek. Sklo je pokaždé jinak dekorováno kondenzovanou vodou.

Marta Maštálková / Vizuální styl moravského rodinného vinařství Josef Kořenek
Tak komplexní a promyšlený vizuál, do jakého se pustila Marta Maštálková
z pražské VŠUP, často nevidíme. Problematika vína, jeho pěstování, zpracování a distribuce, vtáhla autorku natolik, že se jí podařilo pokrýt všechny nároky rodinného vinařství a ještě pár dalších, o kterých sami nevěděli, že je mají. Příjemný a neotřelý je dárkový obal na láhev vína z hlíny.

Kateřina Kubánková / Zatoulané tečky – Hmatová kniha pro zrakově postižené čtenáře
Zatoulané tečky zaslouží velkou pozornost především proto, že otevírají možnost sériové výroby knih pro nevidomé. To bylo v našem prostředí dosud nemyslitelné. Kateřině se však podařilo aplikovat technologie, díky kterým by větší náklad neměl být problém. Po stránce výtvarné se dostalo Zatúlaným bodkám působivého minimalistického výrazu ve třech kontrastních barvách.

Michal Šírek / Air – Clean Bridge – Silniční most křižující železniční trať
Air – Clean Bridge je navržen pro areál ostravského letiště Leoše Janáčka, kde by měl překlenout železniční trať. Tvarosloví mostu tak získalo přirozeně inspiraci v elegantním pohybu křídel. Největším přínosem je však schopnost mostu čistit okolní vzduch od výfukových plynů. To je zajištěno použitím u nás dosud poměrně neznámého materiálu TX Active.

Jakub Novák / Odorico Pordenone – Obytný přívěs
Odorico Pordenone je inovativní řešením expandujícího vnitřního prostoru, který umožňuje pohodlné přespání až čtyřem lidem a díky velké prosklené zadní ploše nabízí příjemné posezení s výhledem. Minimalistický interiér oživuje příjemná kombinace neutrálních světlých tónů a teplé zlatavé barvy, exteriér je působivý trochu kosmickou, chladnou elegancí a čistotou tvaru.

+

Dobrý studentský design

Jiří Krejčí / Dveřní klika pro veřejné toalety
Alena Kurfüstová / Nábytek pro děti
Filip Velehradský / Kolekce interiérových svítidel
Jana Tichá / Živěna sbírá ostružiny
Jonala Šornerová / Světlušky – Svítidla, která reagují na pohyb
Libor Sošťák / Sáňky Xtrude
Vladimír Staněk / Autorská pánská kolekce Gentle-Man-Today
Sergej Kuckir / Skládací větrná turbína Ventus
Aleš Trdý / Mobiliářový prvek Guiseppe
Kateřina Reichová / Kolekce stříbrných šperků Mullatem
Tomáš Rampas / Nouzové ubytování
Kateřina Smolíková / Lustr Skyphos
Magdaléna Čurdová a Tereza Matyášková
/ Set elektroinstalačního materiálu Lumen
Monika Přikrylová / Kolekce oděvů Japan
Nikola Kašpárková / Sklenice Kaskády, foukané sklo

Zvláštní ocenění od Design Cabinetu CZ získali David Pacák za křeslo Bombolo, Zuzana Kynčlová za misky Animal/screen – medvědi, chamaleóni a Michaela Tomíšková za Skleněný objekt Vyrobeno dechem. Zvláštní ocenění získaly práce studentů také od děkanů výtvarných fakult, profesionálních sdružení a novinářů.

+

Výstava oceněných prací je pod názvem Nový (z)boží! otevřena do 29. listopadu  v pražském Domě bytové kultury, poté se přesune do evropských metropolí.

Zdroj: Design Cabinet CZ