Dveře Individualista

24.11.2011 Design

Lucie Smyslová / Fakulta umění a designu UJEP Ústí nad Labem
V soutěži Národní cena za studentský design byly na cenu nominovány také interiérové dveře, jejichž podobu si klienti mohou sami sestavit.

+

Autorka získala cenu Excelentní design v loňském ročníku soutěže a uspěla také v dalších soutěžích – získala například 2. cenu v soutěži o nejzdařilejší návrh betonového plotového prvku pro společnost Best.

Dveře Individualista pro firmu Sapeli sestávají z několika segmentů, které jsou ukotveny v konstrukci z H-profilů sevřených v kovovém rámu. Takto pojatá skládačka umožňuje nesčetně barevných, materiálových, funkčních a tudíž i cenových řešení, a vychází tak vstříc vkusu i praktickým potřebám jakéhokoli klienta.
Individualista je zamýšlen především do interiéru, kde se mohou uplatnit i netradiční materiály, jako je kůže nebo plexisklo, které se vyrábí v široké barevné paletě a při prosvícení zajímavě dokreslí okolní prostor. Segment ve formě tabule zase umožní dětem beztrestné čmárání po dveřích. Při použití odolnějších materiálů se Individualista uplatní i jako vchodové dveře. V tomto případě v sobě kazety mohou integrovat třeba funkci kočičích dvířek nebo poštovní schránky.

+

Cena Unie profesionálních designérů ČR
Příklad produktu, který cílí přesně na konkrétní mezeru na trhu. Výrobci tak přináší unikátní a silný artikl, který jiná firma nenabízí. Návrh se vyznačuje jednoduchou a elegantní estetikou. Chytré řešení umožňuje kombinaci jednotlivých dveřních segmentů a poskytuje značnou míru variability, takže koncový zákazník má možnost navrhnout vzhled vlastních dveří. Práce je dobře zvládnutá po stránce inovativní, marketingové i designérské.

MgA. Filip Streit, člen Unie profesionálních designérů ČR +

+

Lucko, že umíš navrhovat Excelentní design, to už víme od loňského roku, ale že se takhle vyřádíš i s dveřmi, to by čekal asi málokdo… Navrhovat dveře mi totiž nepřijde jako téma, které by na první pohled skýtalo nějaký zásadní prostor kreativitě ve třech rozměrech. Pustila ses do zadání
s nadšením hned od začátku, nebo se Individualista vyloupl spíš pod tlakem?

Přiznávám, že mě zpočátku zadání překvapilo… Měla jsem pocit, že lze stěží vymyslet něco, co by klasické dveře „upgradeovalo“, a přitom nebylo na úkor funkce. Ale byla to výzva, o to víc mě bavilo nad tím přemýšlet.

Jak je to myšleno se sestavováním dveří? Zákazník si objedná požadované barvy, materiály a funkční segmenty, a někdo ve výrobě mu je složí, nebo si odveze dveře v krabici a doma si je sám sesadí?
Tak tohle je ještě předmětem řešení s výrobcem – jednak kvůli stránce technologické, a taky kvůli marketingové strategii, která by v tomto případě byla úplně jiná než u všech dalších výrobků. Ale moje prvotní myšlenka byla taková, že by si člověk objednal segmenty a doma si je sestavil.

Individualista jsou dveře jako stvořené pro byt mladých kreativců. Co ale
s tou zbylou drtivou většinou populace, která zdaleka nemá takový cit pro barvy a materiály, jako máš bezesporu ty? Bude od tebe mít zákazník
k dispozici třeba alespoň orientační vzorník doporučených barevných kombinací? Ostatně při téhle variabilitě by možná nebylo od věci i nějaké doporučené pořadí funkcí, aby třeba nepadaly kočky do poštovních schránek a podobně…

Tento segmentový systém umožňuje nespočet výsledných variant podob dveří. Vlastně by se na tom dala postavit samostatná firma a je otázkou, kolik prostoru mu výrobce poskytne. Tento výrobek se snaží vyhovět především lidem, které neuspokojuje klasická nabídka dveří, a lidem, kteří by rádi využili nadstavbu těchto dveří v podobě funkčních prvků. Je to takové popíchnutí, pokus o osvěžení, který by neměl nechat člověka ustrnout.
Pro ty, kteří si nevěří, co se výtvarné stránky týče, a přesto by takové osvěžení ocenili, by samozřejmě existoval nějaký orientační vzorník, ten by sestavovaní a kombinování jednotlivých kazet ulehčil.

Připravila Eva Grochová, Design Cabinet CZ