Horské apartmány v Kodani

05.08.2020 Bytové domy

BIG – Bjarke Ingels Group, spoluautor JDS Architects
/ Předměstské bydlení má městskou hustotu – působí jako domky se zahrádkami, které ale pokrývají vysokou desetipodlažní budovu.

*

Je možné spojit půvaby předměstských dvorků a hustotu městské zástavby? Mountain Dwellings, neboli „Horské apartmány“, byly postaveny pro stejného klienta, ve stejné ulici, a také o stejné kapacitě jako předchozí domy, ale náplní stavby jsou tentokrát ze dvou třetin garáže, bydlení tvoří pouze jednu třetinu. Garáže se staly podkladem pro terasové apartmány, jsou jakýmsi betonovým svahem, po kterém v tenké slupce byty kaskádovitě sestupují od 11. podlaží až na úroveň ulice. Chtěli jsme sloučit obě funkce do vzájemné symbiózy, než abychom budovali dvě samostatné budovy, parkování a bytový dům. Parkování musí navazovat na ulici, zato bydlení potřebuje sluneční paprsky, čerstvý vzduch a výhledy. Všechny byty mají tedy střešní zahrady plné slunce a krásné výhledy, přitom majitelé mohou parkovat i na 10. podlaží. „Horské apartmány“ představují předměstské bydlení, mají však městskou hustotu – působí jako domky se zahrádkami, ale pokrývají vysokou desetipodlažní budovu.

Součástí střešní zahrady je pobytová terasa a vlastní zelená zahrádka, která se mění spolu s ročními obdobími, rozsáhlý zavlažovací systém udržuje rostliny stále svěží. Prosklená fasáda, která odděluje byty od zahrad, interiéry prosvětluje a provětrává.

Obrovské garáže mají 480 parkovacích míst a obyvatelé střešních bytů mají přednost při parkování u svých domovů. Šikmý výtah se pohybuje při vnitřních stěnách svahu, místy výška stropu dosahuje až 16 metrů a prostor tu působí téměř jako katedrála. Severní a západní fasády mají obklady z perforovaných hliníkových plechů, které do garáží vpouštějí denní světlo i čerstvý vzduch. Ve dne perforace na fasádě vytváří velký obraz Everestu, který vypadá jako fotografie hrubým rastrem, protože otvory na hliníkovém plechu se zdají černé. Když je v noci fasáda zevnitř prosvětlená, připomíná různobarevný negativ, protože podlaží v garážích mají odlišné barvy.

„Horské apartmány“ byly postaveny v Ørestadu a skloubily ze dvou odlišných světů pro bydlení to nejvhodnější: blízkost centra Kodaně s rušným velkoměstským životem i charakteristický poklid života na předměstí.

Užitná plocha domu 33 000 m², zastavěná plocha 8 000 m2.

Autorská zpráva
Foto Pavel Nasadil

www.big.dk

*