Bytový dům Ostravská brána

19.05.2011 Bytové domy

Ladislav Kuba, Tomáš Pilař / Kuba & Pilař architekti
Moderní bydlení v dlouhodobě nezastavěné části města vzniklo na místě, kde stávala městská brána, v těsné blízkosti kostela sv. Václava.


+

V letošní Grand Prix architektů získala Ostravská brána Cenu v kategorii Novostavby, v soutěži Dům roku 2010 vyhlášené městem Ostravou byla oceněna Čestným uznámím za originální architektonické řešení a zdařilé vyřešení vztahu k významné kulturní památce.
Ocenění ateliéru Kuba & Pilař architekti v Grand Prix není novinkou, předloni si jejich
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice odnesla hlavní cenu, stejně jako Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity Brno v Grand Prix 2002 (knihovna kromě hlavní ceny získala i Ceny v kategoriích Novostavba a Interiér a Čestné uznání pro Investora).

+

Bytový dům stojí v historickém centru Moravské Ostravy, v těsné blízkosti centrálního Masarykova náměstí, v místě, kde stávala městská brána. Dům uzavírá východní stranu Kostelního náměstí za kostelem sv. Václava. Do stavby bytového domu byla tato část města neuspořádaným prostorem, který nenaplňoval význam slova náměstí

Šestipodlažní dům je záměrně navržen jako „městský“, tedy bez balkonů, hlubokých lodžií a velkých prosklených ploch. Výjimkou je jihozápadní fasáda, kde jsou navrženy lodžie obrácené do komorního Kostelního náměstí. Šestipodlažní hmota domu půdorysu ve tvaru otevřeného V je uprostřed lehce zaoblená, výrazným akcentem budovy je severozápadní nároží s konzolou do ulice Kostelní. Volný prostor pod konzolou umožňuje průhledy z ulice Biskupské do Kostelního náměstí a opticky rozšiřuje Kostelní ulici. Uvnitř domu pod konzolou je navržen dvoupodlažní prostor kavárny, před velkou čelní prosklenou stěnou může být venkovní zahrádka kavárny. Základní horizontální členění fasády podle podlaží je vertikálně traktováno francouzskými okny vsazenými do plných ploch. Kontrast a hru na fasádě vytváří matné plochy sklocementového obkladu a nepravidelný rytmus lesklých vertikálních prosklených ploch. Na fasádě do Kostelního náměstí je tento záměr umocněn o plastickou a barevnou hru lodžií s červeným obkladem.

Zastavěná plocha 1018 m2, celková užitná plocha 4344 m2 (plocha bytů a nebytových jednotek).
Počet bytů 37; nebytové prostory – 7 obchodů, kavárna.

Spolupráce Martin Hlava, Marek Starý, Josef Žufánek.

Autorská zpráva
Foto Rostislav Šimek

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+